حمله هکرهای جمهوری اسلامی به دانشگاه‌ها و مدرسه‌های عالی آلمان

0
361

به گزارش یک هفته نامه آلمانی هکرهای جمهوری اسلامی شمار زیادی از اسناد و نتایج پژوهش‌های منتشرنشده ۲۳ دانشگاه و مدرسه عالی آلمان را ربوده‌اند. بر اساس این گزارش، کارشناسان در ردیابی هکرها به موسسه “مبنا”ی ایران رسیده‌اند.

 هفته‌نامه اشپیگل در شماره هفدهم خود که روز شنبه ۲۱ مارس  منتشر شد از حمله هکرهای موسسه “مبنا” به دانشگاه‌ها و مدرسه‌های عالی آلمان گزارش داد. در این گزارش آمده است که کارشناسان امنیتی آلمان، این موسسه را  وابسته به سپاه پاسداران می‌دانند.

بر اساس گزارش اشپیگل، حمله‌های هکری که در سال ۲۰۱۴ آغاز شده و هنوز هم ادامه دارند، متوجه ۲۳ مرکز آموزشی و پژوهشی آلمان بوده‌اند. هکرها تاکنون موفق به ربایش اطلاعات ۳۴ همکار این مراکز، شامل اسناد و نتایج منتشرنشده پژوهش‌های علمی و همچنین پایان‌نامه‌های دکترا و گزارش نشست‌های علمی شده‌اند.

دادستان کل آلمان در این راستا پرونده‌ای برای پی‌گیر قضایی سارقان که اتهام آنها “فعالیت جاسوسی” اعلام شده، تشکیل داده است.

در این رابطه منزل شخصی یک شهروند ایرانی در شهر ووپرتال آلمان تفتیش شده، اما این فرد ثابت کرده که در حمله‌های هکری یادشده نقشی نداشته است.

کرین هاسولد، کارشناس امنیت سایبری و کارمند پیشین پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) که از دسامبر ۲۰۱۷ تاکنون برای ردیابی هکرها فعالیت می‌کند، به اشپیگل گفته است: «این بزرگ‌ترین حمله سایبری به دانشگاه‌های جهان است».

تحریم‌”مبنا”

سوم فروردین سال جاری (۲۳ مارس) وزارت دادگستری ایالات متحده ۹ کارمند موسسه “مبنا” وابسته به جمهوری اسلامی را به فهرست تحریمی‌های این کشور افزود. اتهام این موسسه، هک کردن صدها دانشگاه در کشورهای گوناگون و ده‌ها شرکت یا موسسه وابسته به دولت آمریکا و سازمان ملل اعلام شد.

به گفته راد روزنستاین، معاون وزیر دادگستری آمریکا، این هکرها کامپیوترهای نزدیک به ۳۲۰ دانشگاه در ۲۲ کشور را هک کرده‌اند. روزنستاین مدعی شد که برای تهیه و نگه‌داری اسناد و اطلاعاتی که ربوده شد‌‌ه‌اند، حدود سه میلیارد دلار هزینه شده است.

به گزارش دویچه وله؛ جمهوری اسلامی همواره اتهام‌های وارده به هکرهای وابسته به حکومت خود را رد کرده است. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز چهارم فروردین ، این اتهام‌ها و تحریم‌های جدید ناشی از آنها را “تحرکات ضد جمهوری اسلامی دولت آمریکا” خواند.