حمله موشکی به پایگاه «التاجی» محل حضور نیروهای آمریکایی در بغداد

0
209

پایگاه التاجی بغداد که محل حضور نیروهای ارتش آمریکا در عراق است، شامگاه دوشنبه ۲۷ ژوئیه ۲۰۲۰ مورد حمله موشکی قرار گرفت و ۳ فروند موشک به آن اصابت کرد.

براساس گزارش‌های اولیه موشک‌های به کار رفته در این حمله از نوع کاتیوشا بوده‌اند و سه فروند موشک به سوی پایگاه التاجی شلیک شده‌اند. هلی‌کوپترهای ارتش آمریکا پس از این حمله بر فراز منطقه به پرواز درآمدند.

ابوعلی العسکری، یکی از مسئولان امنیتی گردان‌های حزب‌الله در روزهای گذشته در صفحه توئیترش نوشت که حزب‌الله آمادگی کامل برای ضربه زدن به منافع آمریکا در عراق را دارد.

شامگاه یکشنبه ۲۶ ژوئیه ۲۰۲۰ هم صدای انفجارهای گسترده‌ای از پادگان «صقر» در منطقه «الدوره» بغداد شنیده و دود ناشی از انفجار به آسمان رفت. این منطقه محل حضور برخی اماکن متعلق به حشد الشعبی و پلیس فدرال است و رسانه‌های عراقی به نقل از منابع امنیتی گزارش کردند که این دو انفجار در انبار مهمات پلیس فدرال رخ داده و دلیل آن گرمای هوا و انبارسازی نادرست بوده است.

هنوز مشخص نیست که حمله موشکی روز دوشنبه به پایگاه التاجی را چه گروهی انجام داده ولی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز سه‌شنبه ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۰ در دیدار با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق تاکید کرد که کشورش کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس را فراموش نکرده و «و قطعاً ضربه متقابل را به آمریکایی‌ها خواهد زد.»

العربیه نوشت؛ جمهوری اسلامی در ۸ ژانویه ۲۰۲۰ هم در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی به پایگاه عین الاسد عراق که نیروهای آمریکایی در آن حضور داشتند، حمله موشکی کرد ولی این حمله تلفاتی در پی نداشت.