حمله موشکی اسرائیل به مقر سپاه پاسداران جمهوری اسلامی با پوشش کنسولگری در دمشق

0
322

عصر روز دوشنبه حدود ساعت ۱۷، اسرائیل از سمت جولان ، ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق را هدف حمله هوایی قرار داد. در این حمله بخشی از ساختمان کنسولی سفارت جمهوری اسلامی و اقامتگاه سفیر هدف قرار گرفت.

بنا به گزارش‌ها، حسین اکبری، سفیر جمهوری اسلامی در دمشق و خانواده او در پی این حمله آسیبی ندیده‌اند. اما بر اثر این حمله هفت تن کشته شدند. بر اساس بیانیه سپاه پاسداران سرداران محمدرضا زاهدی و محمد هادی حاج رحیمی و پنج تن از همراهانشان که مستشاران نظامی و افسران ارشد سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در سوریه بودند به نام های حسین امان اللهی، سید مهدی جلالتی، محسن صداقت، علی آقا بابایی و سید علی صالحی روزبهانی کشته شدند.

جمهوری اسلامی مدعی است که این ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی بود اما اسرائیل به رویترز گفته است که این ساختمان مقر قرمانده های سپاه پاسداران در پوشش کنسولگری بوده است.

سردار محمدرضا زاهدی (زادهٔ ۱۱ آبان ۱۳۳۹ اصفهان) نظامی جمهوری اسلامی است، او یکی از فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه محسوب می‌شد.

حبرگزاری های داخلی نوشتند؛ در فاصله سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ به‌عنوان فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران فعالیت می‌کرد. ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۵ با حفظ سمت فرمانده قرارگاه ثارالله نیز بود و از ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ نیز معاونت عملیات سپاه پاسداران را برعهده داشت.

سردار ازهدی در سال ۱۳۵۹ به سپاه پاسداران پیوست و در طول جنگ ایران و عراق از فرمانده‌های میانی سپاه بود و فرماندهی تیپ ۴۴ قمر بنی‌هاشم را از ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۵ برعهده داشت.

در فاصله سال های ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۰ فرمانده لشکر ۱۴ امام حسین بود. او در سال ۱۳۸۴ برای مدت کوتاهی فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران را برعهده داشت. از ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ در نیروی قدس فعالیت می‌کرد و فرمانده سپاه سوریه و لبنان این نیرو بود.