حل معمای زمین لرزه های مرموز

0
212

دانشمندان از کشف لایه ای ناشناخته در دل جبه زمین خبر می دهند که می تواند تعریف های تازه ای در زمین شناسی به همراه داشته و توضیحی برای زمین لرزه های مرموز باشد.

 برای نخستین بار گروهی از دانشمندان موفق به کشف لایه ای اضافی از صفحات تکتونیکی پنهان در جبه زمین شده اند که در زیر شرق آسیا واقع است.

این کشف جدید می تواند توضیحی قانع کننده برای رشته زمین لرزه های مرموزی باشد که در حد فاصل فیجی و استرالیا روی می دهد.

دانشمندان برای این منظور اقدام به تصویربرداری از بخشی از توده های زمین در زیر جزیره کوچک تونگا کرده اند. این جزیره در اقیانوس آرام یعنی جایی که تقریبا تمام زمین لرزه های عمقی زمین روی می دهد واقع شده است.

جان وو از زمین شناسان دانشگاه هوستون به روزنامه گاردین می گوید: اساسا ۹۰ درصد زمین لرزه هایی که در عمق زمین یعنی در عمق بیش از ۵۰۰ کیلومتری زمین در محدوده جزیره تونگا روی می دهد

جبه زمین لایه عظیمی از صخره های سفتی است که حدود ۳ هزار کیلومتر ضخامت دارد. تحقیقات دانشمندان نشان می دهد این لایه شبیه یک مایع ضخیم و غلیظ در زیر پوسته زمین یعنی لایه ای که روی آن زندگی می کنیم در حال حرکت است.

به گزارش مهر، به نقل از ساینس الرت، زمانی که جبه حرکت می کند، پوسته نیز به همراه آن حرکت کرده و این دقیقا همان فرآیند طبیعی است که تحت عنوان حرکت صفحات تکتونیکی شناخته می شود.