حسین رونقی خطاب به خامنه ای: آیا قبل از انقلاب هم با زندانیان سیاسی چنین برخوردی می شد؟!

0
139

«سیدحسین رونقی ملکی»، زندانی سیاسی که هفته گذشته به طورناگهانی و با شیوه‌ای فریبکارانه بازداشت و به زندان منتقل شد، در نامه‌ای به خامنه ای ضمن ارائه گزارشی از وضعیت اسفناک بند ۸ زندان اوین که از آن به عنوان تبعیدگاه یاد می‌شود، خواستار آن شده که رهبری همانند قضیه بازداشتگاه کهریزک، درباره شرایط تاسف بار و غیرانسانی بند ۸ زندان اوین نیز دستور رسیدگی دهد و بازرس تعین کند.

به گزارش کلمه، متن نامه به شرح زیر است:

بسم ا… الرحمن الرحیم

إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ وَ إِیتَاءِ ذِی الْقُرْبَىٰ وَ یَنْهَىٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَ الْمُنکَرِ وَ الْبَغْیِ

درحقیقت، خدا به دادگری، نیکو کاری و بخشش به خویشاوندان فرمان می دهد و از کار زشت و ناپسند و ستم بازمی دارد.

حضرت آیت ا… خامنه ای

سلام علیکم

اینجانب سید حسین رونقی ملکی فرزند سید احمد، پیش از این درچند نامه به حضرتعالی از احکام ناعادلانه، رفتارهای غیرقانونی، مشکلات و برخوردهای صورت گرفته در زندان سخن گفته ام.

وضعیت اسف‌باری که امروز شاهد آن هستیم، طبعاً تاکنون برای حضرتعالی گزارش نشده است؛ متاسفانه دستگاه قضائی برخلاف نظر متخصصان و مراجع پزشکی قانونی، اینجانب را باری دیگر با شرایط جسمی نامساعد که شرایط زندان آن را نامساعدتر خواهد کرد به زندان بازگردانده و به بند ۸ زندان اوین(معروف به تبعیدگاه) منتقل کرده اند.

آنچه باعث شد دست به قلم شده و برای حضرتعالی نامه نگاری کنم، شرایط بدی است که اخیراً آن را مشاهده کرده ام و می دانم مسئولان زندان همیشه خلاف آن را بیان کرده اند.

شرایط وحشتناک و بد بند ۸ معروف به تبعیدگاه زندان اوین به گونه ای است که دل هر انسانی را به درد می آورد.

۲۹۰ نفر زندانی دریک سالن و با میانگین ۲۷ نفر دریک اتاق ۱۸ متری نگهداری می‌شوند و بسیاری از زندانیان با شرایط غیرانسانی و تاسف بار درحسینیه، راهروها و مقابل حمام، توالت و آشپزخانه بر روی زمین می خوابند.

برای ۲۹۰ نفر۶ توالت و ۵ حمام وجود دارد و وضعیت گرمایشی بسیار آزاردهنده و نامناسب است به طوری‌که بسیاری از زندانیان به دلیل سرمای شدید و کنترل نشده بیمار شده اند.

پیش از این در مورد غذای ناسالم و نامناسب زندان گفته بودم و باری دیگر باید بگویم که وضعیت تغذیه زندانیان بدتر از قبل شده است. بیماری عفونی در بین زندانیان این بند شایع است.

با وجود آنکه قانون در مورد تفکیک جرائم صراحت داشته، اما همچنان به آن عمل نمی شود و زندانیان سیاسی، مالی و اتباع خارجی و… را به دور از هرگونه تفکیکی و بیشتر در راستای آزار زندانیان سیاسی درکنار هم نگه می دارند که باعث عدم آسایش و امنیت جانی، روحی و روانی برای زندانیان سیاسی می شود.

هنوز زندانیان سیاسی باور نکرده اند که باید حبس ناعادلانه خود را درکنار متهمان کلاهبرداران حرفه ای، کلاهبرداران نگین غرب، دزدان دریایی سومالیایی و برخی افراد ناسالم تحمل کنند.

علاوه بر بیماری‌های عفونی در بین زندانیان، مواد مخدر هم شایع است و داخل بند از خرید و فروش و مصرف آن ابایی ندارند.

سئوالی که به ذهنم خطور می‌کند این است که: آیا قبل از انقلاب هم با زندانیان سیاسی چنین برخوردی شده است؟!

آیا این‌گونه آنان را در معرض خطر جانی، سلامتی، روحی و روانی قرار داده اند؟!

ما شاهد سقوط و به سخره گرفتن شأن، منزلت و کرامت انسانی انسان هستیم که بارها حضرتعالی دراین باره گفته اید: باید شأن و کرامت انسان‌ها حفظ گردد.

از حضرتعالی درخواست دارم همان‌گونه که درقضیه بازداشتگاه کهریزک ورود کردید، دستور دهید شرایط تاسف‌بار و غیرانسانی بند ۸ زندان اوین بررسی و به آن رسیدگی شود و با حضور بازرسانی بی‌طرف به نمایندگی از دولت، مجلس و قوه قضاییه در مورد حقایق تلخ و شرایط ناگوار این بند تحقیق شود تا بیش از این شاهد سقوط شأن و جایگاه انسان‌ها نباشیم و دراین شرایط است که غذا خوردن را بر خود حرام کرده ام تا شان وکرامت خود را حفظ کنم و امیدوارم که هرچه زودتر شاهد تفکیک زندانیان سیاسی و بهبود شرایط آنها باشیم.

با احترام

سید حسین رونقی ملکی