حسن زارع دهنوی ملقب به قاضی حداد که بود و چرا درگذشت؟

0
182

پس از چند روز انتشار اخبار تأییدنشده از درگذشت حسن زارع دهنوی، معروف به قاضی حداد در شبکه‌های اجتماعی، وکیل او این خبر را تأیید کرد.

محمد اصلانی گفته است که (حسن زارع دهنوی )قاضی حداد دو روز پیش بر اثر بیماری کرونا در بیمارستان گاندی تهران درگذشت و قرار است امروز «با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به خاک سپرده شود».

حسن زارع دهنوی معروف به قاضی حداد که بود؟

حسن زارع دهنوی معروف به قاضی حداد هنگام مرگ ۶۴ ساله بود. این قاضی یزدی‌تبار از دهه ۶۰ در دستگاه قضایی نظام جمهوری اسلامی مشغول به فعالیت بود که بخش مهمی از آن مرتبط با زندان اوین و «پرونده‌های امنیتی» بود.

نقش قاضی حداد در سال‌های پس از انتخابات سال ۸۸ که او به همکار اصلی سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران تبدیل شده بود، برجسته‌تر شد و او در مقام معاون امنیت دادستانی تهران یکی از کسانی بود که در ماجرای پرونده بازداشتگاه کهریزک نامش سر زبان‌ها افتاد.

در بازداشتگاه کهریزک تهران، محسن روح‌الامینی، محمد کامرانی، امیر جوادی‌فر کشته شدند و در همان زمان گزارش‌های متعددی درباره بدرفتاری با زندانیان در کهریزک منتشر شد.

(تصاویر) حسن زارع دهنوی ملقب به قاضی حداد که بود و چرا درگذشت؟
پرونده کهریزک و انفصال از خدمت

در این پرونده، پس از شکایت عبدالحسین روح الامینی، علی کامرانی و علی جوادی فر، پدران سه تن از کشته‌شدگان بازداشتگاه کهریزک، قاضی حداد به همراه سعید مرتضوی و علی‌اکبر حیدری‌فر (قاضی دادگاه انقلاب) از سمت خود برکنار شدند.

شکایت خانواده‌ها منجر به تشکیل پرونده قضایی برای این سه نفر شد، ولی قاضی حداد در جلسات دادگاه شرکت نکرد و در نهایت به اتهام «مشارکت غیرقانونی در بازداشت‌ها»، به انفصال دایم از خدمات قضایی و پنج سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد.

در همین حال اتحادیه اروپا در سال ۱۳۹۰، ۳۲ مقام نظام جمهوری اسلامی از جمله قاضی حداد را از ورود به کشور‌های این اتحادیه محروم کرد و دستور توقیف کلیه دارایی‌های او را در اروپا را صادر کرد.

(تصاویر) حسن زارع دهنوی ملقب به قاضی حداد که بود و چرا درگذشت؟

توییت فرید مدرسی درباره قاضی حداد

پس از انتشار خبر درگذشت او به علت بیماری کرونا، برخی از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی که قاضی حسن زارع هنوی  ملقب به قاضی حداد، قضاوت پرونده‌های آن‌ها را بر عهده داشته، در واکنش به درگذشت حسن زارع دهنوی در شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان دادند. 

ایلنا نوشت؛ فرید مدرسی، روزنامه‌نگار توئیت کرده که حداد در سال ۸۲ تنها بدلیل اینکه این روزنامه‌نگار، «وکیل» داشته، برای او حکم بریده و خودش اعتراف کرده که «و الا در پرونده‌ات چیزی نیست».