حسن روحانی: سفیر سوئیس حسن نیت ما را به آمریکایی ها منتقل کند

0
243

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، جولیو هاز سفیر جدید سوئیس در تهران صبح روز (شنبه) با حسن روحانی دیدار و استوارنامه خود را به وی تقدیم کرد.

روحانی با اشاره به مذاکرات ایران با ۱+۵ در ژنو سوئیس تصریح کرد: دولت سوئیس این ظرفیت را دارد که بالاتر از حد یک میزبان عمل کرده و در جهت پیشرفت و پیشبرد مذاکرات هم قدم های لازم را بردارد.

روحانی با بیان اینکه احساس می کنم که همه طرف های مذاکره کننده در موضوع هسته ای قانع شده اند که راه گذشته، راه مناسبی نبوده است، گفت: اگر هدف ما ایجاد اعتماد دوجانبه است راه حل های بسیار بهتری نیز وجود دارد.

وی افزود: معتقدم در شرایط دنیای امروز بازی برد – باخت هرگز موفق نبوده و همه باید به فکر بازی برد – برد باشیم و در این راستا اراده سیاسی لازم در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

روحانی تصریح کرد: در ملاقات هایی که با سران کشورهای مختلف در حاشیه شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد داشتیم، احساس کردم که شرایط کاملاً با گذشته تفاوت کرده و نیز در ملاقاتی که با برخی رهبران کشورهای اروپایی داشتم، متوجه شدم امروز این فضا در اتحادیه اروپا به وجود آمده که باید مسیر جدیدی طی شود.

روحانی تصریح کرد: معتقدم در اجلاس ژنو اراده سیاسی جمهوری اسلامی ایران برای طرفین آشکار شده است.

روحانی با مردود دانستن تحریم های یک جانبه و اینکه امروز حتی برای خرید دارو و غذا نیز با برخی از مشکلات بانکی مواجه هستیم، گفت: امیدوارم در راستای برطرف شدن این مشکلات قدم های موثری برداشته شود.

وی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همه تلاش خود را می کند تا به جامعه بین الملل اعلام کند که همه اقدامات این کشور در چارچوب قانون است و هیچ موردی برای پنهان کردن وجود ندارد.

وی افزود: ملت ایران خواستار حقوق حقه خود در چارچوب مقررات بین المللی است و دولت سوئیس به عنوان دولتی مستقل و بی طرف که امروز جایگاه خاصی در جهان دارد می تواند نقش خود را در این مسأله به بهترین شکل که به نفع همگان خواهد بود، ایفا کند.

روحانی اظهار امیدواری کرد تا سفیر جدید سوئیس در ایران به عنوان حافظ منافع آمریکا بتواند حسن نیت جمهوری اسلامی را به طرف آمریکایی منتقل کند.

روحانی در ادامه این دیدار ضمن آرزوی موفقیت برای سفیر جدید سوئیس در انجام مأموریت های خود در جمهوری اسلامی ایران، گفت: کشور سوئیس همواره در نزد ایرانیان کشوری دوست و به ویژه به لحاظ فرهنگی قابل احترام است.

روحانی خاطر نشان کرد: در طول سالیان دراز روابط میان ایران و سوئیس، همواره یک رابطه اقتصادی و تجاری خوبی میان دو کشور برقرار بوده است.

رییس جمهور افزود: گر چه در یکی دو سال اخیر به خاطر مسائل مرتبط با تحریم قدری از روابط اقتصادی میان ایران و سوئیس کاسته شده، اما امیدوارم با شرایط سیاسی مناسبی که امروز به وجود آمده این نقص جبران شود.

جولیو هاز سفیر جدید سوئیس در ایران ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رییس جمهوری اسلامی ایران و با اشاره به اینکه حدود ۱۴۰ سال از برقراری اولین روابط میان ایران و سوئیس می گذرد، گفت: بنده همه تلاش خود را در جهت ارتقا و گسترش سطح روابط اقتصادی دو کشور انجام خواهم داد.

سفیر جدید سوئیس همچنین تصریح کرد: معتقدیم که می شود از روند تحریم ها علیه ایران با توجه به اوضاع اقتصاد جهانی کاسته شود و لذا تمام تلاش خود را برای کمک به جمهوری اسلامی ایران در این جهت به کار خواهیم بست.

وی از دولت جمهوری اسلامی ایران برای انتخاب ژنو به عنوان محل مذاکرات هسته ای با ۱+۵، قدردانی کرد.

سفیر جدید سوئیس خاطر نشان کرد: ما معتقدیم سخنرانی دکتر روحانی در نیویورک عصر جدیدی از روابط ایران با جهان را آغاز کرده و این برای سوئیس افتخار بزرگی خواهد بود که در این مسیر در حد توان خود در کنار ایران باشد.