حسن روحانی دستور رسیدگی به حادثه کشته شدن ١٤ مرزبان ایرانی را داد؛ به همراه متن پیام

0
160

حسن روحانی، خواستار رسيدگی فوری وزارت های کشور و امور ‌خارجه ایران به حادثه کشته‌شدن مرزبانان ایرانی در سراوان شد. در درگیری میان نیروی انتظامی ایران و افراد مسلح در مرزهای شهرستان سراوان در جنوب شرق استان سیستان و بلوچستان، ١٤ مرزبان نیروی انتظامی کشته و ٦ تن دیگر زخمی شدند.

 برخی از خبرگزاریها، شمار کشته شدگان را ١٧ تن گزارش داده اند.

 به گزارش خبرگزاری ایلنا، وی به وزارت کشور دستور داد گزارش این درگیری را در اسرع وقت آماده کند و از وزارت خارجه هم خواست اقدامات امنیتی برای اجرای موافقتنامه امنیتی با پاکستان را پیگیری کند.

 به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی عبداللهی، معاون امنیتی – انتظامی وزیر کشور ایران امروز شنبه گفت ٣ تن هم در جریان این درگیری گروگان گرفته شده اند اما یک نماینده مردم سروان در مجلس ایران گفته در این حادثه کسی گروگان گرفته نشده است.

 به گفته معاون امنیتی – انتظامی وزیر کشور ایران، درگیری جمعه شب گذشته، میان نیروهای هنگ مرزی سیرکان از توابع شهرستان سروان و افرادی که او آنان را « گروهک های معاند» خوانده صورت گرفته است.

 معاون امنیتی وزارت کشور ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است عملیات تروریستی که به درگیری دیشب منجر شده از «آن سوی مرزها» ی ایران یعنی پاکستان صورت گرفته و وزارت های کشور و امور خارجه ایران در حال پیگیری این موضوع هستند.

 وی در ادامه گفت ایران از مقامات پاکستان میخواهد تا نسبت به کنترل جدی مرزهای خود با ایران اقدام کند.

 در همین حال خبرگزاری فرانسه نوشت: رجبعلی شیخ زاده، معاون سیاسی- امنیتی استاندار سیستان و بلوچستان ایران گفته است مهاجمان، بعد از پایان درگیری دیشب به خاک پاکستان عقب نشینی کرده اند.

 قرار است یک هیات کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران برای بررسی چگونگی درگیری شب گذشته، به سراوان سفر کند.

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان؛ متن پيام روحاني به شرح ذيل است:

بسم الله الرحمن الرحيم

انا لله و انا اليه راجعون

عزت،‌ استقلال و سرزمين ايران عزيز همواره مورد طمع بدخواهان و دشمنان بوده و مرزداري و پاسداري از اين آب و خاك، شرافت و شجاعت را جايگاه و معنا بخشيده است.

دريافت خبر شهادت جمعي از مرزداران خدوم و جان بركف نيروي انتظامي در درگيري با اشرار مايه تأسف و تأثر است، اما يقين دارم قطرات خون بر زمين ريخته اين عزيزان، سرو سرافراز عزت، امنيت و معنويت قهرمانان اين ملت را سربلندتر خواهد کرد.

دولت جمهوري اسلامي ايران مصمم است تا با تكيه بر حمايت‌هاي بي‌دريغ مردم عزيز در پاسداري از مرزهاي ميهن اسلامي با اينگونه شرارت‌هاي هدايت شده برخورد نمايد. لذا از وزير محترم كشور مي‌خواهم تا در اسرع وقت با تشكيل كميته‌اي ويژه با همکاري نيروي انتظامي جهت رسيدگي اين امر با اين شرارت‌ها برخورد و گزارش آن را در اسرع وقت به اينجانب ارائه نمايد. وزارت امور خارجه نيز موظف است اقدامات لازم جهت اجراي موافقتنامه امنيتي با پاکستان را پيگيري و نتيجه را گزارش نمايد.

اينجانب ضمن تبريك و تسليت شهادت اين سربازان وطن به ملت شهيدپرور ايران اسلامي، مقام معظم رهبري، خانواده بزرگ نيروي انتظامي و خانواده معزز آنان، از خداوند منان براي آن عزيزان طلب غفران و رضوان الهي و براي خانواده‌هايشان طلب صبر جميل و اجر جزيل دارم.

حسن روحاني

رييس جمهوري اسلامي ايران و رييس شوراي عالي امنيت ملي