حسن روحانی؛ تحریم‌ها از دی ماه برداشته می شود

0
172

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه با حضور در یک گفتگوی زنده رادیو-تلویزیونی، گفت: تحریم‌ها در دی ماه برداشته می شود و دولت یازدهم می تواند یکی از وعده هایی را که در انتخابات به مردم داده بود، عملیاتی نماید. رئیس جمهوری اسلامی که تنها یک روز پس از اعلام تصمیم شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص بسته شدن پرونده مربوط به «احتمال ابعاد نظامی» در پرونده اتمی ایران، سخن می گفت، تصمیم شورای حکام را، یک «پیروزی، موفقیت اخلاقی، سیاسی و فنی» برشمرد.
حسن روحانی، که از تحریم‌های جهانی علیه ایران با عنوان “زنجیر بر پای اقتصاد ایران” یاد کرد، متذکر شد: با برداشته شدن تحریمها، راه برای تعامل بیشتر با جهان بازتر خواهد شد.

حسن روحانی، برخی از سازمان‌های اطلاعاتی غرب، و سازمان مجاهدین خلق را به اتهام‌زنی علیه جمهوری اسلامی متهم کرد و گفت: از تابستان سال ١۳٨١ اتهامهایی مبنی بر این که «ایران در یک نقطه‌ای غنی‌سازی می کند، بصورت مخفیانه اقدام می کند و برای ساخت بمب به صورت مخفیانه و اقدام و اطلاعات شفاف و لازم رابه سازمان بین المللی مسئول، یعنی آژانس ارائه نمی دهد»، وارد نموده بودند.

حسن روحانی، با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر اینکه ایران از لحاظ حقوقی به «ان پی تی» پایبند نبوده، تاکید کرد: نظام جمهوری اسلامی دروغ نگفته و دروغ نمی گوید و به عهد خود وفادار است و اگر عهدنامه ای و معاهده ای را امضا کرده و قبول نماید، پایبند به آن خواهد بود. وی لغو قطعنامه‌ها در شورای حکام و لغو ۶ قطعنامه شورای امنیت که در روز ۲٩ تیر به تصویب رسید، را بدلیل تعهداتی که ایران باید انجام بدهد، منوط دانست.

به کزارش خبرگزاری فرانسه؛ رئیس دولت یازدهم متذکر شد: هم آژانس بعنوان مرجع و ارزیابی کننده فنی و حقوقی مسائل هسته‌ای و هم شورای آژانس به عنوان مرجع نهایی تصمیم‌گیری در آژانس اعتراف کردند که جمهوری اسلامی در طول سال‌های گذشته هیچ‌گاه از مسیر صلح‌آمیز انحرافی نکرده و هیچ‌گاه مشغول ساخت بمب هسته‌ای نبوده است.