جین وایلدر ستاره فیلم‌های کلاسیک درگذشت

0
150

جین وایلدر ستاره شماری از فیلم‌های کلاسیک مل بروکس در ۸۳ سالگی درگذشت.

 جین وایلدر کمدین آمریکایی که برای ایفای نقش‌ در فیلم‌های کلاسیک در سراسر جهان شناخته شده بود و دوبار نامزدی اسکار را در کارنامه داشت در خانه‌اش در کنتیکات از دنیا رفت.

وایلدر که اواخر عمرش دچار بیماری آلزایمر شده بود، در میلواکی متولد شده بود و از خانواده‌ مهاجران روس بود. او از جوانی جذب دنیای تئاتر شد و در مدرسه تئاتر بریستول در انگلیس به تحصیل پرداخت و بعد به برادوی راه یافت.

او اولین بار با فیلم «بانی و کلاید» در سال ۱۹۶۷ به دنیای سینما راه یافت و در نقش قربانی آدم‌ربایی توسط شخصیت‌های اصلی فیلم که فی داناوی و وارن بیتی نقش آن‌ها را ایفا می‌کردند، جلوی دوربین رفت.

اولین رل اصلی او در فیلمی از مل بروکس با عنوان «تهیه‌کنندگان» در سال ۱۹۶۸ رقم خورد که نامزدی اسکار نقش مکمل در سال ۱۹۶۹ را برایش همراه داشت.

او پس از پیوستن به هالیوود در بسیاری از فیلم‌های مهم دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ حضور داشت که «زین‌های شعله‌ور» در سال ۱۹۷۴ و «فرانکشتاین جوان» در سال ۱۹۷۴ از آن جمله است. وایلدر که فیلمنامه این فیلم را با همکاری بروکس نوشته بود و در فیلم، نقش دکتر فردریک فرانکنشتاین را بازی کرد، برای این فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی ۱۹۷۵ شد.

وایلدر که از محبوب‌ترین کمدین‌های دهه ۱۹۷۰ بود، در ۱۹۷۱ در فیلم موزیکال «ویلی وانکا و کارخانه شکلات‌سازی» در نقش شکلات‌فروش عجیب بازی کرد و در چهار فیلم «سیلور استریک» در سال ۱۹۷۶، «زندانی دیوانه شده» در سال ۱۹۸۰، «بد نبین و بد نشنو» در سال ۱۹۸۹ و «تو دیگر» ۱۹۹۱ با ریچارد پرایر کمدین مشهور در برابر دوربین قرار گرفت.

او سال ۱۹۷۵ به کارگردانی نیز پرداخت و «ماجرای برادر باهوش‌تر شرلوک هلمز» را بر مبنای فیلمنامه خودش ساخت. «بزرگ‌ترین عاشق دنیا» نیز با قلم و کارگردانی او خلق شد.

به گزارش مهر به نقل از اسکرین، وایلدر به عنوان نمایشنامه‌نویس و رمان‌نویس نیز شناخته می‌شد.