جو بایدن: ایران بین رنج تحریم‌های بیشتر و مذاکرات جدی حق انتخاب دارد

0
148

به گزارش “ایسنا”، معاون باراک اوباما طی سخنانی در واشنگتن اعلام داشت که رژیم ایران باید بین رنج بردن از تحریم‌های شدیدترو یا شرکت در مذاکرات جدی پیرامون برنامه اتمی این کشور یکی را انتخاب نماید.

بنابراین گزارش، جو بایدن با تکرار اتهامات غرب علیه جمهوری اسلامی مبنی بر نظامی بودن برنامه هسته ای حکومت اسلامی گفته است: یک ایران اسلامی هسته‌ای تهدیدی برای موجودیت اسرائیل و خطری غیرقابل قبول برای صلح و ثبات جهان و همچنین به راه افتادن رقابت‌های تسلیحاتی در خاورمیانه به حساب می آید.

باید گفت که تحریم‌های کنونی علیه ایران مؤثرترین تحریم‌ها تا کنون بوده است ومی افزاید ایران میان رنج بردن از افزایش این تحریم ها و یا انجام مذاکرات جدی حق انتخاب دارد.

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان؛ از سوی دیگر، به دنبال انتشار سخنان باراک اوباما- رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با بنیامین نتانیاهو-نخست‌وزیر اسرائیل، مقامات ایران خشم خود را نسبت به رئیس جمهوری آمریکا نشان دادند.

اوباما، در دیدار با نخست وزیر اسرائیل بر دو مورد در سخنان خود تأکید کرده بود و آن اینکه ایران زیر فشارتحریم ها حاضر به تعامل شده است و دیگر اینکه گزینۀ نظامی در مورد پرونده اتمی ایران همچنان روی میز است.

به دنبال انتشار این سخنان از سوی منابع خبری بین‌المللی، محمد جواد ظریف- وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، به سخنان اوباما واکنش تندی نشان داد.

به گزارش سامانه خبری “تابناک” نزدیک به حکومت در ایران، ظریف در اشاره به سخنان رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با نتانیاهو، در توئیتر رسمی خود به زبان انگلیسی نوشته است: «رئیس جمهور اوباما، نیازمند ثبات برای ارتقای اعتماد دوجانبه است، پشتک و وارو زدن اعتمادسوز است و از اعتبار ایالات متحده می کاهد».

ظریف در توئیتر خود می افزاید: «پیش‌فرض رئیس جمهوری اوباما که رژيم ایران به خاطر تهدیدها وتحریم‌های غیرقانونی مذاکره می کند، بی‌احترامی به یک ملت، نادرست و زورگویانه است».

همزمان با این واکنش وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، سخنان جان کری- وزیرامورخارجه آمریکا، نیز با واکنش مقامات حکومتی در ایران رو به رو شد. کری طی سخنانی به عنوان اقدامات اولیه ایران برای اعتماد سازی خواستار تصویب پروتکل الحاقی توسط مجلس شورای اسلامی شده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، علاءالدین بروجردی- رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت مجلس اسلامی، اعلام داشت که پروتکل الحاقی را امضاء نمی کنیم و غنی سازی را نیز ادامه خواهیم داد.

به گزارش منابع خبری، جان کری امضاء پرتکل الحاقی را برای دادن امکان بازدید به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تأسیسات اتمی ایران لازم دانسته بود.

جان کری، همچنین در سخنان روزهای اخیر خود، خواستار باز کردن فوری درهای تأسیسات اتمی “فردو” برای بازدید بازرسان آژانس شده بود. بروجردی با رد این درخواست گفته است: این مرکزتحت نظارت آژانس قرار دارد.

بروجردی درمورد توقف غنی سازی 20 درصدی در “فردو” گفته است که ضرورت ادامه غنی سازی 20 درصدی را نیازهای جمهوری اسلامی ایران مشخص می کند و نه جان کری.

محمد اسماعیل کوثری- سپاهی سابق و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، نیز پس از دیدار اعضاء کمیسیون از”فردو”، گفته است: سانتری فیوژهای مرکز “فردو” به طورکامل نصب شده و غنی سازی اورانیوم بیست درصدی دراین تأسیسات ادامه و درحال انجام است.

از سوی دیگر، خانم آشتون با اشاره به زمان‌های اعلام شده برای رسیدن به توافق با ایران بر سر پرونده اتمی این کشور، حاضر نشد زمانی را برای پایان مذاکرات و حل وفصل معضل اتمی ایران پیش بینی نماید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانم آشتون- مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، طی سخنانی در واشنگتن گفت که این یک کار فنی است و زمان‌بر خواهد بود.

حسن روحانی و جان کری- وزیر امور خارجه آمریکا، طی سخنان جداگانه‌ای در هفته گذشته برای رسیدن به توافق‌ها، زمان‌هائی را پیش‌بینی کرده بود.

طرف ایرانی اصرار دارد که مذاکرات طی سه تا شش ماه آینده به پایان رسیده و تحریم‌های بین‌المللی لغو شود وجان کری با فهرست کردن خواست‌های ابتدائی ازایران گفت که حتی مذاکرات، در صورت همکاری کامل ایران می تواند زودتر از شش ماه به نتیجه دلخواه برسد

دراین حال، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی امروز، سه شنبه اول اکتبر، دردیدارهفتگی خود بامطبوعات درتهران با اشاره به مذاکرات آتی ایران و 1+5 درژنو گفت: قراراست درمذاکرات ژنو، چارچوب و چشم اندار مذاکرات مشخص شود و این چارچوب تعیین کننده خواهد بود.

خانم مرضیه افخم افزود: ما خواستارآن هستیم که نقطه شروع مذاکرات مشخص باشد، نفطه پایان برای ما برخورداری کامل کشورمان از حقوق مسلم خود درزمینه هسته ای ازجمله غنی سازی خواهد بود..سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی افزود: اعلام کرده ایم که مذاکره درباره اصل غنی سازی پذیرفتنی نیست و لغو تحریم ها بخش دیگر ازخواسته های ما ازگروه 1+5 است..

همزمان با سخنان مقامات ایران و آمریکا در مورد ادامه مذاکرات، دولت کانادا خواستارتشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی شد .

به گزارش خبرگزاری ایرانی “مهر”، جان باید- وزیر امور خارجه کانادا، خواستار اعمال تحریم‌های شدیدترعلیه جمهوری اسلامی ایران شده است.

وزیر امور خارجه کانادا که در سازمان ملل متحد سخن می‌گفت، درباره هدف‌های دولت حسن روحانی برای حل و فصل مسئله اتمی با آمریکا ابراز تردید کرد.

وی در ادامه با تکرار اتهامات جامعه جهانی مبنی بر نظامی بودن برنامه هسته ای رژیم تهران گفته است: با لبخند و کلمات، نمی‌توان تهدیدات را رفع کرد.

وزیر امور خارجه کانادا همچنان در سخنان خود، باردیگر نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرده است.