جهانپور؛ایران در وضعیت قرمز کرونا، وضع ۲۵ استان خوب نیست

0
205

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: همه گیری بیماری کووید۱۹ در ایران و جهان کماکان تداوم خواهد داشت؛ باید با رعایت پروتکل های بهداشتی مانع از تشدید این بیماری در کشور شویم.

 کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، در یازدهمین نشست ارزیابی فرصت های بیماری کرونا که امروز یک شنبه در سالن پیامبر اعظم در محل وزارت کشور برگزار شد با تاکید بر اینکه عادی پنداری عامل اصلی اوج گیری دوباره کرونا در کشور بود؛گفت: در صورتی که پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک و فاصله گذاری فیزیکی به خوبی رعایت نشود؛ شاهد شیوع بیشتر این بیماری در کشور طی ماه‌های آتی خواهیم بود.

جهانپور با تاکید بر اینکه در موج اول کرونا به کشور از ۳۰ بهمن ماه که وجود این بیماری در کشور محرز شد؛ شاهد هماهنگی های خوب بین بخشی میان دستگاهها و مهم تر از همه همراهی و مساعدت مردم و مشارکت اجتماعی وسیع بودیم.

وی ادامه داد: البته مصادف شدن این ایام با تعطیلات عید نوروز و محدودیت های جاده ای و مسافرتی که در کشور اعمال شد؛ همگی دست به دست هم داد تا توفیق نسبی در مدیریت این بیماری در کشور حاصل شود. در همین ماه‌های فروردین و اردیبهشت با مدیریت خوبی که در کشور اتفاق افتاد به میانگین مرگ کمتر از ۵۰ نفر هم در روز رسیدیم.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: این وضعیت تا عید فطر تداوم یافت؛ با آغاز تعطیلات عید فطر و ۱۴ و ۱۵ خرداد ماه شاهد افزایش موج سفر ها و کاهش محدودیت ها در کشور بودیم و بدنبال آن بازگشایی مشاغل، صنوف و اماکن بدون رعایت مطلوب توصیه ها و پروتکل های بهداشتی، روندصعودی بیماری کرونا در کشور  را موجب شد.

بازگشایی ها و رفع محدودیت ها ناگزیر بود

جهانپور یادآور شد: بازگشایی ها و رفع محدودیت ها لاجرم و ناگزیر بود تا چرخ اقتصادی کشور هم به حرکت در بیاید.

وی اضافه کرد: اتفاق مهمی که بعد از بازگشایی افتاد، عادی پنداری کرونا در کشور بود و تصور غلطی این بیماری کنترل و مهار شده است. این عادی پنداری نتیجه اش را در سیر صعودی کرونا بدوا در استان های کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، خوزستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان نشان داد و تعداد مبتلایان در این استان ها به طرز چشمگیری افزایش یافت.

جهان پور گفت: الان در میانه فصل دوم بیماری کرونا هستیم؛ ۲۵ استان کشور در وضعیت قرمز هستند و در بین این استان ها، وضعیت خراسان رضوی اکنون حادتر است.

#من_ماسک_می‌زنم

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در بخش دیگری از صحبت هایش به پویش ملی “من ماسک می زنم” اشاره کرد و گفت: شروع این پویش از هفتم تیرماه با بیانات مقام معظم رهبری(مدظلع تعالی) بود که بعد از توصیه های رهبری، اشتیاق بالایی در جامعه در استفاده از ماسک ایجاد شد.

جهان پور گفت: طبق قرائن و شواهد پزشکی  بیماری کرونا در ایران و جهان تا زمان نامعلومی ادامه دارد؛ برای تداوم مبارزه با این بیماری البته نیازمند حفظ روحیه و انگیزه کادر پزشکی هستیم. در نظر داریم در شهریور ماه و پاییز که روزهای بزرگداشت پزشکان و داروسازان و متعاقبا پرستاران هست؛ مراسم و بزرگداشت برای این فعالان این عرصه در خلال پویش ملی همدلی با مدافعان سلامت برگزار کنیم.

روابط عمومی وزارت کشور گزارش داد؛ وی گفت: تنها راهکار مبارزه با این بیماری رعایت پروتکل های بهداشتی و اقدامات حفاظتی نظیر استفاده از ماسک است که طبق استنادات علمی تا ۷۵ درصد احتمال ابتلا را کاهش می دهد و البته توفیق آن منوط به رعایت همگانی است.