جنجال “سحر قریشی”

0
482

اخیرا ویدئو از سخنان سحر قریشی درباره حضور زنان در ورزشگاه ها در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که موجب اعتراض تند مردم و کاربران فضای مجازی به این بازیگر شده است. این بازیگر در این ویدئو وقتی با این پرسش مجری روبرو می شود که آیا فوتبال دوست ندارید، می گوید: «چرا فوتبال را دوست دارم و فوتبال نگاه می کنم اماعلاقمند نیستم برای تماشای بازی به زمین فوتبال بروم.»

انتشار اظهار نظری از سحر قریشی بازیگر سینما و تلویزیون درباره حضور زنان در ورزشگاه ها بحث برانگیز شده است و واکنش های فراوانی در شبکه های اجتماعی در پی داشته است. اظهارات قریشی انتقاد مهناز افشار دیگر بازیگر مشهور سینمای ایران را در پی داشته است.

 بحث حضور زنان در ورزشگاه ها یکی از مباحث داغ اجتماعی در سال های اخیر بوده است. با وجود اینکه بسیاری معتقدند ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه ها خلاف قانون و خلاف حقوق شهروندی است اما دولت نتوانسته است تاکنون این ممنوعیت را لغو کند.

حضور زنان در ورزشگاه ها مخالفان مهمی دارد که متقاعد کردن آنها کار دشواری است.

در همین راستا هر چند وقت یکبار بحث این موضوع در صدر اخبار ایران قرار می گیرد و افکار عمومی حساسیت های خود را در این باره مطرح می نماید. آخرین بار حضور زنان سوری در ورزشگاه آزادی و جلوگیری از ورود زنان ایرانی برای تماشای بازی فوتبال ایران و سوریه این بحث را داغ کرد.

359270_882

چندی پبش حضور زنان سوری در ورزشگاه آزادی بحث برانگیز شد

حالا اخیرا ویدئو از سخنان سحر قریشی درباره حضور زنان در ورزشگاه ها در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که موجب اعتراض تند مردم و کاربران فضای مجازی به این بازیگر شده است.

این بازیگر در این ویدئو وقتی با این پرسش مجری روبرو می شود که آیا فوتبال دوست ندارید، می گوید: «چرا فوتبال را دوست دارم و فوتبال نگاه می کنم اماعلاقمند نیستم برای تماشای بازی به زمین فوتبال بروم.»

او ادامه می دهد: «دوست ندارم بروم استادیوم. از اینکه کنار تعداد زیادی آقا قرار بگیرم منقلب می‌شم، احساس امنیتم رو از دست می دهم. کاملاً موافقم که اجازه نمی دهند خانم ها به استادیوم بروند.»

سحر قریشی در حالی چنین حرف هایی را زده که پیش تر برای تماشای بازی پرسپولیس – الهلال در ابوظبی به استادیوم بن زاید رفته بود و عکس هایی از او در این استادیوم در فضای مجازی قرار گرفته است. حتی این سفر موجب شده بود تا بحث ازدواج او با یکی از ستاره های فوتبال مطرح شود که هنوز از سوی این دو چهره تایید نشده است.

اظهار نظر قریشی به سرعت از سوی کاربران شبکه های اجتماعی باز نشر شد، در کنار آن تصاویر مربوط به حضور او در ورزشگاه ابوظبی نیز دوباره منتشر شد.

مردم و فعالان فضای مجازی از سخنان سحر قریشی به شدت انتقاد کردند. این انتقادات وجوه زیادی دارد . هشتگ “سحرقریشی” و “منقلب” مملو از اظهار نظر درباره موضع او است.

کاربری درباره او نوشته است: «ببینید اینکه سحرقریشی چه کاراکتری داره به خودش مربوطه کاری با اون نداشته باشیم. داستان بر سر اینه که افرادی مثل او ، وارد عرصه هنر شدن که مشخصا در شان پدیده ای به اسم هنر نیستن.»

بسیاری از کاربران سحر قریشی را بازیگری سطح پایین و فاقد سواد و دانش لازم می دانند.

پژمان راهبر روزنامه نگار در این باره نوشته است: «قطعا منظور سحر قریشی از منقلب شدن چیزی نیست که دستمایه طنزهای ماست؛ اما سلبریتی های ما اغلب بی مطالعه و کم سوادند و دایره واژگانشان کوچک. پس چیز عجیبی نیست که خرابکاری می کنند. حتی آنهایی که هم که فکر می کنید فرهیخته اند و باسواد. (اگرچه آنها فضیلت سکوت را دریافته اند!)»

359268_594
سحر قریشی در ورزشگاه ابوظبی

کاربری در این باره نوشته است “از سحرقریشی که کارگردان پدرخوانده و مشاهیر بزرگ سینمایی و … دیگه رو نمیشناسه انتظار بیشتری نیست.”

اشاره این توئیت به گفت و گو چند سال پیش رضا رشیدپور با این بازیگر سینما بود. در بخشی از آن گفت و گو رشید پور تصاویری از بزرگان سینما از جمله کوئنتین تارانتینو و فرانسیس فورد کاپولا را برای قریشی به نمایش گذاشت اما این بازیگر سینما آنها را نشناخت.

برخی دیگر از کاربران سحر قریشی را متهم به “ریاکاری” کرده اند. یک از آنها نوشته است: «متاسفانه این اتفاقا بیشتر از هر چیز نشون میده تو ایران میشه با ریاکاری و دروغ پله های ترقی رو چهار تا یکی بالا رفت.» او در کنار این اظهار نظر هشتگ “آزاده نامداری” را نیز آورده است.

این هشتگ اشاره به کشف حجاب چندی پیش این مجری تلویزیون در خارج از ایران است که بسیار بحث برانگیز شد. در همین رابطه کاربری توئیت کرده است: “عاقبت سحرقریشی ها مثل آزاده نامداری ها خواهد بود.”

محمد امین نیز درباره قریشی نوشته است: «به نظرم شما حال بهم‌زن‌ترین زنی هستی که تا به حال دیده‌ام. از آن دست زنانی که خیلی کم پیدا می‌شوند و شما رهبر و پیشوای آن‌هایی! شمایی که پشت و روتون یکی نیست، چاپلوسید، ننگ دارید و متاسفانه شناخته شده هستید!»

کاربری دیگر با انتشار تصاویری از قریشی، آزاده نامداری و الهام چرخنده آنها را “الهه های چرخش” خوانده است.

بسیاری دیگر نیز سحر قریشی را با امیر تتلو خواننده جنجالی موسیقی زیر زمینی مقایسه کرده اند که در انتخابات ریاست جمهوری با حمایتش از ابراهیم رئیسی و دیدار با او به شدت بحث برانگیز شد.

در کنار انتقادات تند و مقایسه سحر قریشی با دیگر چهرهای جنجالی، برخی کاربران نیز سعی کردند منطقی تر با ماجرا روبه رو شوند و اظهار نظر او را نقد کنند. تینا در باره اظهار نظر قریشی خطاب به او نوشته است: «خب عزیزم شما نمى‌‌تونى حس خودت رو تعمیم بدى به همه خانم‌‌هاى ایران.»

اما همچون دیگر واکنشها در فضای مجازی به اظهارات اینچنینی بیشتر واکنش ها در قالب طنز مطرح شد. عده ای نیز معتقد بودند افکار عمومی نباید به این سخنان پاسخ دهد.

امیر ترک نژاد در این باره توئیت کرده است: «هیچ مى دونستید آدمایى مثل سحر قریشی لذت مى برن که راجع بهشون هشتگ درست بشه و به هر دلیلى(خوب یابد) کانون توجه قرار بگیرن؟ به نظرم بهترین راه مبارزه با افکار سطى این چنین پدیده هایى فقط، فقط و فقط بى توجهى به اونهاست!»

359269_608

توئیت مهناز افشار

 

اما در کنار این واکنش ها انتشار توئیتی از مهناز افشار در نقد سخنان قریشی بحث را داغ نگه داشت. این بازیگر مشهور سینما نوشت: «نمیشه خیلی راحت حق نیمی از جامعه رو انکار کرد چون یک نفر وقتی در کنار مردان قرار می‌گیره «منقلب» میشه! ورود به ورزشگاه‌ها حق زنان است. والسلام #زنان_علیه_زنان»

پس از انتشار این توئیت بسیاری از کاربران به مقایسه افشار و قریشی پرداختند و باز هم از سحر قریشی انتقاد کردند.

به گزارش فرارو؛ با وجود اینکه میزان حمایت از توئیت مهناز افشار بالاست و بسیار دیدگاه او را ستوده اند اما برخی نیز به او حمله کرده اند. کاربری به نام مسترمسیش نوشته است: «ولی مهناز افشار هر چیش بد باشه تو ماهی گرفتن از آب گلالود استاده. تو خودت خدای سواستفاده ای به یکی مث خودت گیر دادی؟»