جمهوری اسلامی و روسیه در خلیج فارس رزمایش مشترک برگزار می کنند

0
233

جنگ پهپاد‌ها و بحران نفتکش‌ها تنش در آب‌های خلیج فارس را به مرحله خطرناکی رسانده و این نقطه استراتژیک از کره زمین را به کانون اصلی تحولات جهانی تبدیل و خبرساز کرده است.

برگزاری مانوور نظامی مشترک جمهوری اسلامی و روسیه در خلیج فارس برگ دیگری از این تحولات است که مقامات نظامی جمهوری اسلامی به تازگی از آن خبر داده اند. فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی اعلام کرده است که کشورش به همراه روسیه قرار است به زودی در آب های جنوبی رزمایش نظامی برگزار کنند.

شبکه العالم در گزارشی با اعلام این مطلب به نقل از دریادار محمد حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی آورده است: «بر اساس توافقات صورت گرفته جمهوری اسلامی و روسیه در آینده نزدیک در منطقه اقیانوس هند (دریای مکران، تنگه هرمز و همینطور خلیج فارس) رزمایش برگزار می کنند.»

فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی که برای شرکت در مراسم روز نیروی دریایی روسیه به سنت پترزبورگ سفر کرده با اعلام اینکه با مقامات روس برای برگزاری رزماش مشترک در منطقه اقیانوس هند به توافق رسیده ایم، تصریح کرد که «امیدواریم این رزمایش تا پایان امسال برگزار شود.»

دریادار خانزادی در ادامه یادآور شد: «وقتی از اقیانوس هند صحبت می کنیم شاید بخش مهم و قابل توجه آن منطقه شمال اقیانوس هند باشد که به دریای مکران، تنگه هرمز و همینطور خلیج فارس متصل می شود.»

فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی همچنین تاکید کرد که در جریان این سفر موافقتامه ای میان ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و وزارت دفاع روسیه به امضاء رسیده است که هدف کلی آن توسعه همکاری نظامی میان دو کشور است.

این سخنان در حالی مطرح می شود که یک مقام بلند پایه نظامی در روسیه پیش از این اعلام کرده بود همکاری های نظامی میان کشورش و جمهوری اسلامی از سال آینده میلادی وارد مرحله تازه ای خواهد شد.

گفتنی است که جمهوری اسلامی و روسیه چهار سال پیش رزمایش مشترکی در دریای خزر برگزار کرده و پس از آن اعلام کرده بودند که در حال برنامه ریزی برای مانوورهای مشابه در آینده هستند.

خبر برگزاری رزمایش جمهوری اسلامی و روسیه در خلیج فارس در حالی منتشر می شود که تنش میان تهران و لندن بر سر توقیف نفتکش از هر دو سو سبب شده تا اروپا در فکر تشکیل یک ناوگان مشترک برای حراست از امنیت کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز باشد.

به گزارش یورونیوز؛ آمریکا نیز در این راستا خواهان همراهی متحدان خود برای تشکیل ائتلافی مشابه است که هدف از آن تامین امنیت کشتی ها و تضمین عبور و مرور آزاد نفتکش ها در این منطقه عنوان شده است.