جمعیت ستاره‌های دنباله‌دار هفت برابر شد

0
180

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد در حواشی سامانه خورشیدی توده‌ای از دنباله‌دارهای بزرگ وجود دارند که تاپیش از این درنظر گرفته نشده‌بودند.

 این تکه‌های یخی سرگردان برای اینکه به دور خورشید بچرخند باید صدها تا هزاران سال سفر کنند، از این رو تعجبی ندارد که دانشمندان به تازگی از وجود آنها آگاه شده‌اند.

گروهی از محققان لابراتوار پیش‌ران جت ناسا با استفاده از داده‌های فضاپیمای WISE محاسبات جدیدی درباره جمعیت دنباله‌دارها در گوشه کهکشان راه شیری انجام دادند. این فضاپیما در پروژه جدیدش به نام NEOWISE به شدت مشغول ردیابی اجرام نزدیک به زمین است، اما در ماموریت اولیه‌اش در سال ۲۰۱۱ اسکنی دقیق و کامل را از آسمان در اختیار دانشمندان قرار داد.

اکنون دانشمندان با بررسی همین اطلاعات به ردیابی دنباله‌دارهای بزرگی پرداخته‌اند که مدت‌زمانی طولانی در سفر بوده‌اند و دریافتند تعداد این دنباله‌دارها هفت برابر بیشتر از تعداد پیش‌بینی شده‌است. دنباله‌دارهای طولانی‌مدت دنباله‌دارهایی هستند که سفر دور خورشید آنها دست‌کم ۲۰۰ سال طول می‌کشد.

دانشمندان احتمال می‌دهند این دنباله‌دارها میلیون‌ها سال پیش از ابر اوورت بیرون رانده شده‌اند و به واسطه قرار گیری در میان ابرهای مولکولی، یا همجوار یک ستاره، یا تحت تاثیر نیروهای گرانشی کهکشان به دنباله‌دار تبدیل شده‌اند.

محققان همچنین دریافتند دنباله‌دارهای طولانی‌مدت از نظر ابعاد دو برابر بزرگتر از اجرامی هستند که به دنباله‌دارهای خانواده مشتری شهرت دارند،‌دنباله‌دارهایی با طول سفر ۲۰ سال که توسط سیاره مشتری ایجاد شده‌اند.دلیل این کوچک بودن آشکار است، این دنباله‌دارها مدتی طولانی‌تر را در نزدیکی خورشید سپری می‌کنند و با سرعتی بیشتر مواد تشکیل‌دهنده خود را در اثر حرارت از دست می‌دهند.

 به گزارش همشهری به نقل از ساینس الرت،اکنون که اطلاعات بهتری از جمعیت دنباله‌دارهای نزدیک خورشید به دست آمده‌است، پیش‌بینی خطرناک بودن یا نبودن آنها برای حسات زمین ساده‌تر خواهد شد.