جعبه سیاه پرواز ۷۵۲ تهران-کی‌یف به پاریس رسید

0
168

وزارت خارجهٔ جمهوری اسلامی اعلام کرد جعبهٔ سیاه هواپیمای اوکراینی، که در دی ماه سال گذشته در نزدیکی فرودگاه تهران ساقط شد، به فرانسه انتقال پیدا کرده است.

محسن بهاروند، معاون حقوقی وزارت خارجهٔ جمهوری اسلامی گفت که جعبهٔ سیاه این هواپیما روز شنبه از سوی مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری همراه با «یک نفر از قضات» به پاریس منتقل شده است.

این مقام وزارت خارجه جمهوری اسلامی ضمن قدردانی از همکاری دولت فرانسه، تصریح کرد که «عملیات خوانش جعبهٔ سیاه روز دوشنبه» آغاز خواهد شد.

در گزارش اخیر سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی علل این حادثه «اشتباه در تنظیم موقعیت‌یاب راداری سامانه پدافند موشکی» و «خطای انسانی ناشی از شلیک بدون دریافت مجوز از سوی مقام ذی‌صلاح» ذکر شده بود.

این در حالی است که هفتهٔ گذشته وزارت خارجهٔ اوکراین در واکنشی به این گزارش اعلام کرد با ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر آنکه علت سرنگونی این هواپیما خطای انسانی بوده موافق نیست و هنوز برای چنین اظهار نظری زود است.

دمیترو کولبا، وزیر خارجهٔ اوکراین گفت: «اوکراین در حال حاضر نمی‌تواند بپذیرد که این هواپیما به‌سبب خطای انسانی ساقط شده است. ما متقاعد شده‌ایم که این مسأله در تحقیقات بررسی شود.»

یورونیوز نوشت؛ پرواز ۷۵۳ تهران‌-کی‌یف با ۱۷۶ سرنشین روز هجدهم دی ماه سال گذشته تنها چند ساعت پس از حمله موشکی جمهوری اسلامی به پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق، پس از برخاستن از فرودگاه امام هدف شلیک پدافند موشکی سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد.