جزییات تخلف ۴ هزار میلیاردی احمدی‌نژاد

0
310

محمود احمدی‌نژاد که زمانی وعده انتشار اسناد گوناگون علیه دیگران را می‌داد، حالا گاه و بیگاه علیه او سند رو می‌شود. او از تخلفات دوره ریاست جمهوری اش خلاصی ندارد و از هر دری که وارد می‌شود واقعیات این تخلفات و احکام صادر شده مقابلش قرار می‌گیرند.

به گزارش اعتماد، تازه ترین این اسناد را دیروز کمیسیون برنامه و بودجه بر اساس گزارش مبسوط دیوان محاسبات درباره یک پرونده از تخلفات نفتی احمدی‌نژاد در خبرگزاری خانه ملت منتشر کرده است. گزارش منتشر شده تنها مربوط به یکی از ٧ پرونده محکومیت قطعی احمدی‌نژاد است که فیاض شجاعی، دادستان دیوان محاسبات در گفت‌و‌گوی مبسوط خودش با «اعتماد» در هشتم مردادماه رسانه‌ای کرده بود. این پرونده به تخلف احمدی‌نژاد در معاوضه نفت خام با بنزین و میعانات دیگر و توزیع آن به قیمت یارانه‌ای صد تومان، طی سال های ٨٧ تا ٩١ مربوط است که رای آن در دی ماه سال ٩١ قطعی شده و طی آن او محکوم به جبران مبلغ ۴ هزار و ۶٠٠ میلیارد تومان شده است. یادمان باشد که این رقم بخشی از ١٢ هزار میلیارد تومانی است که احمدی‌نژاد در مجموع آن ٧ پرونده به جبرانش در دیوان محاسبات محکوم شده است.

بعد از انتشار گفت‌وگوی «اعتماد» با فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات (٨ مردادماه)‌ که در آن از صدور ٧ حکم قطعی دیوان محاسبات علیه احمدی‌نژاد خبر داد و جزییات پنج پرونده از این هفت پرونده را به همراه اعداد و ارقام تخلف بیان کرد، موضوع با واکنش احمدی‌نژاد و وکلایش مواجه شد. احمدی‌نژاد این اظهارات را تکذیب و دادستان دیوان محاسبات را به سیاسی کاری متهم کرد. وکلایش هم با تکرار همین ادعاهای احمدی‌نژاد هم شکایتی از دادستان دیوان محاسبات به قوه قضاییه تنظیم کردند و هم نامه ای به نمایندگان مجلس نوشتند تا درباره این اظهارات دادستان دیوان (به عنوان شخصیتی که توسط نمایندگان مجلس انتخاب می‌شود)‌ تصمیم بگیرند.

نتیجه این نامه‌نگاری حالا سندهایی است که علیه محمود احمدی‌نژاد و در تایید سخنان فیاض شجاعی در گفت‌وگو با «اعتماد» منتشر می‌شود. اولین سند را غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه هفتم مهرماه در اختیار «اعتماد» قرار داد و طی آن ضمن بیان جزییات آرا صادر شده علیه او، شماره رسید دریافت احکام ابلاغ شده به دفتر احمدی‌نژاد را منتشر کرده بود تا ادعای وکلای او مبنی بر اینکه این احکام به آنها ابلاغ نشده است را باطل کند. دومین سند را حالا کمیسیون برنامه و بودجه بر اساس گزارش دیوان محاسبات به این کمیسیون و درباره یکی از پرونده‌های احمدی‌نژاد منتشر کرده است..
این گزارش جزییات و مجوزهای صادر شده در هر سال و اقدامات دولت وقت و شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، اقدامات دیوان محاسبات و نتایج به دست آمده از این اقدامات را شامل می‌شود.

در واقع ورود به این بخش از تخلفات نفتی محمود احمدی‌نژاد به استناد جزء (١) بند (ز) تبصره (١) قانون بودجه سال ٩۶ انجام می‌شود تا شاید برداشت‌های بیش از مجوزهای قانونی دولت طی سال‌های ٩١-٨٧ از محل صادرات نفت تسویه شود. این برداشت های غیر قانونی به منظور تامین بنزین و نفت گاز جمعا تا مبلغ ٢٢٩,٨١٧ میلیارد ریال (بابت واردات بنزین به ترتیب مبلغ ٢٩.٩٢۴ میلیارد ریال، ۴۶.٠١٠ میلیارد ریال و ۴۴.١٩۵ میلیارد ریال برای سال‌های ١٣٨٧ تا ١٣٨٩ و برای تهاتر بنزین و نفت گاز از محل میعانات گازی در سال‌های ١٣٩٠ و ١٣٩١ به مبلغ ١٠٩.۶٨٨ میلیارد ریال) و همچنین مابه التفاوت فروش داخلی فرآورده‌های نفتی با قیمت‌های فوب خلیج فارس طی سال‌های ٨٨-٨۶ تا مبلغ ٣٢.٠٣٨ میلیارد ریال در رابطه مالی بین دولت و شرکت ملی نفت ایران با خزانه داری کل کشور را شامل می‌شود.

به علاوه بر اساس جزء ٢ همین بند بدهی نیروی انتظامی به شرکت ملی نفت ایران به مبلغ ۶,٣٣۶ میلیارد ریال هم باید تسویه شود. حساب‌های تسویه نشده در رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت ایران از سال ١٣٨٧ ایجاد شده است که در هر سال با توجه به شرایط ویژه همان سال اقداماتی توسط دولت و شرکت ملی نفت صورت گرفته و نهایتا موجب تجمیع مبلغ ٢٢٩.٨١٧ میلیارد ریال اختلاف حساب بین آنها شده است.

به علاوه در گزارش دیوان محاسبات مشخص می‌شود مجموع ارزش مواد افزودنی تحویلی شرکت‌های پتروشیمی به پالایش و پخش طی سال‌های ١٣٩٠ و ١٣٩١ جمعاً به مبلغ سه میلیارد و ٣۵۴ میلیون دلار دلار و مبلغ هشت هزار و ٢۴٧ میلیارد و ١٨٧ میلیون ریال مشتمل بر پتروشیمی نوری (برزویه) به مبلغ دو هزار و ٨٨۴ میلیون دلار، پتروشیمی بوعلی به مبلغ ۴٠۶ میلیون دلار دلار و پتروشیمی بندر امام به مبلغ ۶٣ میلیون دلار بوده است.در صورت تسعیر مبالغ دلاری به میزان سه میلیارد و ٣۵۴ میلیون دلار به نرخ تسعیر پایان اسفندماه سال ١٣٩۴ (به مبلغ ٣٠,٢۴٠ ریال) و با احتساب مبلغ هشت هزار و ٢۴٧ میلیارد و ١٨٧ میلیون ریال مانده ریالی مطالبات پتروشیمی بندر امام خمینی(ره) از سال ١٣٩١ بر اساس مفاد جزء (١) بند (ز) تبصره (١) قانون بودجه سال١٣٩۶ کل کشور مقرر گردیده مبلغ ١٠٩.۶٨٨ میلیارد ریال بهای بنزین و نفت گاز دریافتی از پتروشیمی‌ها با میعانات گازی تحویلی به آنها تهاتر شود.

مطلب قبلیروی پرایس از ریاست آمازون استودیوز استعفا کرد
مطلب بعدیکشف فسیل ۴۸ میلیون ساله از اجداد هدهد در آلمان
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...