جزئیات بیشتر پیرامون ویزا و مهاجرت ایرانیان به آمریکا

0
248

پیش‌نویس مربوط به مهاجرت و صدور ویزا توسط دولت ترامپ عرضه شده است. بسیاری می‌پرسند که تاثیر این پیش‌نویس بر سفر یا مهاجرت ایرانیان به آمریکا چیست؟

ترامپ در کارزار انتخاباتی خود اعلام کرده بود که برای سفر شهروندان برخی از کشورهای مسلمان محدودیت‌هایی وضع خواهد  کرد. در همان هفته نخست کار، دولت ترامپ پیش‌نویس راهکار صدور ویزا و مقررات مهاجرت به آمریکا را منتشر کرده است.

خبرگزاری فرانسه از واشنگتن گزارش می‌دهد که ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های پیش‌بینی  شده علیه مسلمانان نیست، بلکه علیه برخی از کشورهای مسلمان است، کشورهایی که به ادعای ترامپ از تروریسم حمایت می‌کنند. ترامپ در مصاحبه خود با شبکه خبری ABC News گفته است: «این افرادی که از این  کشورها می‌آیند برای ما دردسرهای بزرگ ایجاد می‌کنند. آمریکا بدون دادن اجازه ورود به این گونه افراد هم به اندازه کافی مشکل و دردسر دارد. این افراد کمابیش دنبال آن هستند که خرابی‌های بزرگ در آمریکا به بار آورند.»

انتقاد از سیاست مهاجرپذیری آلمان

ترامپ در مصاحبه خود با شبکه خبری یاد شده گفت که اروپا مرتکب یک خطای فاحش شد که اجازه ورود به میلیون‌ها نفر به آلمان و دیگر کشورها را داد. او گفت اگر می‌خواهید  بفهمید که نتیجه این سیاست چه بوده، کافی است “نگاهی بیاندازید به فاجعه‌ای که در آنجا رخ داده است”.

این  نخستین باری نیست که ترامپ آشکارا از سیاست پناهندگی و مهاجرپذیری آلمان و صدراعظم این کشور، آنگلا مرکل، انتقاد می‌کند. ترامپ پیش نویس تنظیم شده را در عمل برای ممانعت از ورود پناهجویان از کشورهای بحرانی و از آن جمله سوریه تهیه کرده است.

کشورهایی که با مشکل مهاجرت و ویزا روبرو شده‌اند عبارتند از: عراق، سوریه، ایران، سودان، لیبی، سومالی و یمن.

جزئیات پیش نویس

• ورود پناهجویان از کشور جنگ‌زده سوریه ممنوع می‌شود.

• پذیرش پناهجویان به مدت ۴ ماه تعلیق می‌شود. تنها پس از این مدت است که با بررسی دقیق دولت و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا تنها از کشورهای معینی پناهجو پذیرفته خواهد شد.

• شمار پناهجویانی که پس از پایان مهلت تعیین شده حق ورود  به آمریکا را خواهند یافت، در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۵۰ هزار نفر است. به این ترتیب، تعداد پناهجویانی که پذیرفته می‌شوند کمتر از نصف آن چیزی خواهد بود که دولت اوباما برای سال جاری میلادی (۲۰۱۷) پیش بینی کرده است. بر اساس تصمیم دولت اوباما قرار بود در سال جاری آمریکا ۱۱۰  هزار پناهجو بپذیرد.

• سفر شهروندان ایران و ۶ کشور یاد شده دیگر، چه به قصد مهاجرت یا گردشگری به مدت ۳۰ روز ممنوع شده است. پس از آن نیز تنها پس از بررسی دقیق و موردی اجازه سفر به شهروندان این کشورها داده خواهد شد.

• اعطای ویزا به شهروندان  کشورهای یاد شده به حالت تعلیق در می‌آید. دولت آمریکا پس از آن دادن ویزا به شهروندان این کشورها را منوط به دریافت اطلاعات دقیق از دولت‌های این کشورها کرده است. قرار است که سازمان اطلاعاتی و امنیتی آمریکا ظرف ۶۰ روز لیستی از کشورهایی تهیه کند که از همکاری با آمریکا در زمینه داد و ستد اطلاعات خودداری کرده‌اند. از ورود  شهروندان چنین  کشورهایی به خاک آمریکا جلوگیری خواهد شد.

• ورود و خروج به آمریکا تنها پس از کنترل داده‌های بیومتریک همه مسافران ممکن است. اعطای ویزای غیر مهاجرتی از این پس نیازمند مصاحبه حضوری فرد متقاضی در نمایندگی‌های سیاسی آمریکا خواهد بود.

• دولت ترامپ بر آن است تا ظرف ۱۸۰ روز لیستی از همه شهروندان خارجی‌تبار آمریکا تهیه کند که پس از ورود به خاک آمریکا گرایشی افراطی یافته‌اند. در عین حال قرار است اطلاعات مربوط به قتل‌های ناموسی در آمریکا گردآوری شود.

نتایج ناروشن این تصمیم‌ها

هنوز روشن نیست که آیا متنی که توسط دولت ترامپ عرضه شده، متن نهایی است یا طرح راهکار اعطای ویزا و مقررات پناهندگی و مهاجرت به آمریکاست. به نظر کارشناسان بسیاری از مفاهیم و واژه‌های این متن به لحاظ حقوقی تعریف دقیقی ندارند. علی رغم این کاستی‌ها و ناروشنی‌ها، بسیاری از پرسش‌ها بدون پاسخ مانده‌اند، از آن جمله است موضوع قرعه کشی گرین کارت در آمریکا.

بسیاری از تحلیلگران حتی این پیش نویس یا راهکار تعیین شده  از سوی دولت ترامپ را کم حاصل ارزیابی می‌کنند. به عنوان نمونه، جیمز جفری، مشاور امنیت ملی جورج بوش، گفته است: «من گمان نمی‌کنم که در خیلی از موارد تغییری جدی  به وجود آید.»

به گزارش دویچه وله؛ مشاور امنیت ملی جورج بوش به سیاست دولت اوباما درباره پناهجویان کشور سوریه اشاره کرده و گفته است که برخی از این سیاست‌ها پیش از این هم اجرا شده است. مثلا دولت اوباما نیز از سال ۲۰۱۱، یعنی از آغاز جنگ سوریه تا کنون تنها ۱۸۰۰۰ پناهجو از کشور سوریه را پذیرفته است.