جزئیات اسیدپاشی در کهنوج

0
164

دادستان عمومی و انقلاب کهنوج گفت: سه نفر تاکنون در رابطه با اسیدپاشی چهارشنبه شب گذشته در این شهرستان دستگیر شده اند.

مسعود معاذالهی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: حوالی ساعت ۲۱ شب گذشته یک مورد اسید پاشی در کهنوج روی داد و مرتکبین این اقدام پس از اسید پاشی از محل متواری شدند.

وی تصریح کرد: اسید پاشی به دلیل اختلافات شخصی بین این افراد رخ داده و فردی که مورد اسید پاشی قرار گرفته از کاسبان این منطقه است که اجناس خود را ارزان تر از سایر واحدهای صنفی به فروش می رسانده و از آنجا که چند نفر از این اقدام ناراحت بودند و کاسبی آنها دچار مشکل شده بود، اقدام به این کار کردند.

دادستان کهنوج گفت: عاملان اسیدپاشی ۲ نفر بودند که چهره خود را با نقاب پوشانده بودند.

وی اظهار کرد: سه نفر در این پرونده بازداشت شده اند که ۲ نفر از آنان محرک این اقدام بوده اند و انجام این اسید پاشی از سوی آنها صورت نگرفته است و درباره عامل بودن یا نبودن فرد سوم، پیگیری ها در دست اقدام است.

معاذالهی گفت: افراد دستگیر شده در بازه سنی ۱۸ تا ۲۶ سال قرار دارند و قرار بازداشت موقت برای آنها صادر شده و بررسی های تخصصی درباره پرونده در دست انجام است.

وی افزود: این افراد پس از اطلاع از پیگیری های نیروی انتظامی برای دستگیری، قصد فرار داشتند که دستگیر شدند.

دادستان کهنوج تصریح کرد: عاملان اصلی این اسیدپاشی هنوز شناسایی نشده اند.

وی گفت: از مجموع افراد دستگیر شده ۲ نفر از کاسبان هم صنف این واحد صفی بوده اند و نفر سوم از آشنایان یکی از این افراد بوده است.

معاذالهی بیان کرد: این افراد قبل از اقدام، تهدید به این کار کرده بودند.

وی درباره قربانیان این حادثه نیز گفت: صاحب مغازه و شاگرد وی در این رابطه آسیب دیده و به کرمان اعزام شده اند که تاکنون خبرهایی مبنی بر سوختگی شکم، صورت، دست، پا و کوری یکی از این افراد دریافت شده است.

دادستان کهنوج افزود: با توجه به خلوت بودن خیابان، تنها یک نفر شاهد این ماجرا بوده است.
وی گفت: در قانون اخیر مجازات سنگینی برای اسید پاشی در نظر گرفته شده است و علاوه بر قصاص، مجازات اعدام نیز برای آمران وجود دارد.

معاذالهی تاکید کرد: در زمینه برخورد با عاملان اسیدپاشی خلاء قانونی وجود ندارد و این جرم، جزو معدود جرایمی است که بازداشت موقت ابتدا برای متهمان صادر می شود و این افراد با قرار وثیقه نیز آزاد نمی شوند.

مدیر بیمارستان شفا کرمان نیز گفت: قربانیان اسیدپاشی با سوختگی ۴۰ و ۴۵ درصد در بخش سوختگی این بیمارستان بستری شده اند.

دکتر محمدحسین مصدق روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از این افراد ۴۱ ساله است که ۴۵ درصد سوختگی ناشی از اسید دارد و بیشتر، اندام وی درگیر شده اند.

وی گفت: فرد دیگر ۳۱ ساله است که اسید علاوه بر آسیب به اندام ها در چشم وی نیز ریخته شده و البته هنوز منجر به نابینایی وی نشده اما پیش بینی می شود این جوان نابینا شود.

وی تصریح کرد: این افراد بیشتر از ناحیه صورت، دست و پا مورد آسیب واقع شده اند.

مدیر بیمارستان شفا گفت: وضعیت عمومی این بیماران خوب ارزیابی شده و اقدامات درمانی در دست انجام است.