جرمی هانت: با رفتار جمهوری اسلامی ناچاریم حضور بیشتری در منطقه خلیج فارس داشته باشیم

0
167

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفت بریتانیا به دنبال رویارویی با جمهوری اسلامی نیست اما برای تامین “آزادی کشتیرانی” در خلیج فارس باید حضور خود را افزایش دهد.

آقای هانت تاکید کرد که بریتانیا ناچار است اعلام کند که حضور بیشتری در خلیج فارس خواهد داشت و این را راهی برای کاهش تنش در منطقه می‌داند:

“ما دنبال این هستیم که یک نیروی حفاظتی به رهبری کشورهای اروپایی تشکیل دهیم برای تردد امن کشتی‌های باری و خدمه آنها در این منطقه حیاتی. ما در صددیم هر چه سریعتر این نیرو را تشکیل دهیم.”

آقای هانت که بعد از حضور در جلسه کبرای دولت، در پارلمان بریتانیا صحبت می‌کرد گفت جمهوری اسلامی باید بداند که بریتانیا در مورد آزادی کشتیرانی به هیچ وجه کوتاه نخواهد آمد. او به پارلمان بریتانیا پیشنهاد کرد که با مشارکت کشورهای دیگر امنیت کشتیرانی در منطقه تامین شود:

“راه حلی که امروز بعدازظهر به پارلمان پیشنهاد می‌کنیم ائتلاف بزرگتری از کشورهایی که مثل ما رویکرد متفاوتی در قبال توافق هسته ای جمهوری اسلامی دارند.”

او مشارکت نیروی دریایی آمریکا را در این نیروی بین‌المللی رد نکرد اما گفت این بخشی از سیاست فشار حداکثری آمریکا بر جمهوری اسلامی نیست.

او همچنین گفت با کشورهایی متعددی از جمله، عمان، آلمان، فرانسه، ایتالیا و فرانسه گفتگو کرده و همچنین منتظر پیشنهاد تازه آمریکا برای تامین امنیت کشتیرانی است.

وزیر امور خارجه بریتانیا در پارلمان گفت که درجه هشدار را برای کشتی‌هایی که به آبهای ایران و بخصوص تنگه هرمز سفر می‌کنند، به درجه سه افزایش داده است.

او از تمام کشتی‌های بریتانیایی که به منطقه سفر می‌کنند خواسته دولت و بریتانیا را مطلع کنند، تا حد امکان بصورت گروهی در منطقه تردد کند و در صورت امکان پرچم خود را تغییر دهند.

به گزارش بی بی سی؛ آقای هانت گفت اسکورت تمام کشتی‌های بریتانیایی و بر طرف کردن تمام خطرات در منطقه‌ای به وسعت صد هزار مایل برای نیروی دریایی بریتانیا مقدور نیست اما ناو اچ‌ام‌اس دانکن به خلیج فارس فرستاده شده که هفته آینده به آنجا می‌رسد و ناو مونتروز هم تقویت شده است.