جای خالی کیارستمی در جشن تولد کن

0
315

۲۰سال قبل کیارستمی نخل‌طلا دریافت کرد، سینماگری که در ۷۰سالگی کن جای‌خالی‌اش حس می‌شد

گروه بزرگی از ستارگان سینما در کنار برندگان پیشین نخل طلای کن هفتادمین سالگرد برگزاری معتبرین جشنواره سینمایی جهان را جشن گرفتند.

نام‌های بزرگ دنیای سینما سه‌شنبه دوم خرداد روی فرش قرمز جشنواره کن گام گذاشتند تا جشن تولد هفتاد سالگی این رویداد بزرگ سینمایی را جشن بگیرند. در این مراسم لحظاتی نیز به بزرگداشت قربانیان حمله تروریستی شهر منچستر اختصاص داده شد.

در آغاز صدها تن از شرکت‌کنندگان فعلی و پیشین جشنواره برای گرفتن عکس خانوادگی جشنواره کن گرد هم آمدند. از میان چهره‌های سرشناس حاضر می‌توان به ویل اسمیت، شارلیز ترون، تیلدا سوئینتون، نیکل کیدمن، ماریون کوتیار و جسیکا چستین اشاره کرد. علاوه بر این بازیگران فیلمسازان بزرگی چون گیرمو دل‌تورو، جرج میلر، آلخاندرو گونزالس ایناریتو و بسیاری بزرگان دیگر نیز در این جمع بزرگ سینمایی حاضر بودند.

البته بدون شک مهم‌ترین چهره‌های حاضر در این مراسم برندگان پیشین نخل طلایی جشنواره بودند که برخی از آن‌ها امسال نیز با فیلمی تازه پا به جشنواره کن گذاشته‌اند. رومن پولانسکی، دیوید لینچ، جین کمپیون، کن لوچ، برناردو برتولوچی و میشاییل هانکه مشهورترین برندگان پیشین نخل طلای حاضر در این مراسم بودند. آن‌ها در عکس یادگاری جشن تولد هفتاد سالگی کن در ردیف جلو نشسته بودند و آخرین نفراتی بودند که بر فرش قرمز گام گذاشتند.

در میان برندگان نخل طلای جشنواره کن جای عباس کیارستمی خالی بود. در هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن آخرین فیلم کیارستمی با عنوان «۲۴ فریم» به نمایش درآمد.

ایزابل هوپر بازیگر سرشناس فرانسوی که سال گذشته برای بازی در «او» جایزه گلدن گلوب گرفت و نامزد اسکار شد، با خواندن آهنگ «تولدت مبارک» مراسم را آغاز کرد. البته هوپر پس از آن از سهم اندک زنان در تاریخ جشنواره کن انتقاد کرد. او در این باره گفت:‌ «در تاریخ طولانی جشنواره فیلم کن تنها یک زن برنده نخل طلایی شده است. حرف دیگری ندارم.» جین کمپیون تنها زن فیلمساز برنده نخل طلایی کن است البته اگر بازیگران فیلم «آبی گرم‌ترین رنگ است» را از این قاعده مستثنی کنیم. ادل اگزارکوپولوس و لئا سیدو با تصمیم هیات داوران در نخل طلایی فیلم شریک شدند. کمپیون نخل طلایی کن را سال ۱۹۹۳ برای فیلم «پیانو» از آن خود کرد.

بدون شک سایه حادثه تروریستی شهر منچستر در کنسرت آریانا گرنده بر این مراسم سنگینی می‌کرد. به همین دلیل مراسم آتش‌بازی نیز خیلی سریع و باعجله برگزار شد. پیر لسکور رییس جشنواره کن در همین رابطه گفت: «سینما با منچستر است.»

بزرگداشتی برای کیارستمی در کن

در روزهایی که جای خالی عباس کیارستمی تنها کارگردان دارای نخل طلای کن در این رویداد سینمایی حس می‌شود٬ ایرانیان حاضر در این جشنواره روز سه‌شنبه دوم خردادماه مراسم بزرگرداشتی برای او در چتر سینمای ایران در بازار کن برگزار کردند.

 محمدمهدی عسگرپور در این مراسم با اشاره به اهمیت عباس کیارستمی گفت: «اتفاقی که برای عباس کیارستمی افتاد بسیار دردناک بود اما این اتفاق کم و بیش و دیر یازود با درد کمتر و یا بیشتر برای همه ما رخ می‌دهد. آنچه به نظر من درباره عباس کیارستمی وجود دارد و مهم است؛ نوع فعالیت و امتدادی است که کارهای او در طول حیات و بعد از حیات وی داشت و این اثرگذاری همچنان ادامه دارد.»

عسگرپور ادامه داد: «امروز به هر جشنواره‌ای که می‌رویم بسیاری از سینماگران خودشان را مدیون عباس کیارستمی می‌دانند و صادقانه و شفاف می‌گویند که فیلمسازی را از او یاد گرفته‌اند و این مسئله تقریباً در کل کره زمین وجود دارد. همین هم برای سینمای ایران غرورآفرین است.»

به گزارش خبرآنلاین به نقل از آسوشیتدپرس؛ ۲۰ سال قبل بهار سال ۱۹۹۷ این عباس کیارستمی بود که نخل طلای جشنواره کن را برای ساخت فیلم «طعم گیلاس» در دست گرفت٬ حالا در روزی که دوستان جدید و قدیم این جشنواره سینمایی گرد هم آمده بودند جای کیارستمی سینمای ایران با عینکی بر چشم در جمع بزرگان سینمای جهان خالی بود.

800 (1) 800 (2) 800 (3) 800 (4) 800