جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای دستگیری سلیم عیاش مامور حزب الله لبنان برای ترور رفیق حریری

0
224

دولت آمریکا برای شناسایی محل اختفا، دستگیری و یا ممانعت از اقدام تروریستی «سلیم جمیل عیاش»، از اعضای ارشد گروه حزب‌الله لبنان، که در پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، به حبس ابد محکوم شده است ۱۰ میلیون دلار پاداش تعیین کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۹ مارس (۹ فروردین) اعلام کرد جایزه یاد شده را به کسی می‌دهد که «اطلاعات منجر به مکان‌یابی یا شناسایی» سلیم عیاش را در اختیار این کشور بگذارد، یا اطلاعاتی را به آمریکا بدهد که باعث «ممانعت از اقدام تروریستی بین‌المللی این فرد علیه اتباع یا اموال آمریکا شود».

دادگاه ویژه لبنان که به ابتکار سازمان ملل متحد در هلند گشایش یافت، در ماه دسامبر سلیم عیاش را به جرم دست داشتن در قتل حریری در سال ۲۰۰۵ میلادی، به طور غیابی به حبس ابد محکوم کرد.

اعتقاد بر این است که این فرد ۵۷ ساله فراری، در لبنان مخفی شده باشد. گفته می‌شود که سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان ضمن محافظت از او، از تحویل دادنش خودداری کرده است.

دادگاه هلند گفته است که عیاش را به اتهام دست داشتن در سه حمله دیگر به سیاستمداران لبنانی در اواسط دهه ۲۰۰۰ محاکمه خواهد کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که عیاش همچنین قصد دارد به نیروهای ارتش آمریکا آسیب برساند.

در زمان ترور رفیق حریری، نخست وزیر سنی‌مذهب پیشین، گفته شد که او به دلیل مخالفت با نفوذ سوریه در لبنان به دست عوامل حزب الله، جنبش شیعه مورد حمایت جمهوری اسلامی کشته شده است. این ترور و اعتراضات پس از آن در نهایت نیروهای سوریه را مجبور به خروج از لبنان کرد.

ایالات متحده، حزب الله لبنان را گروه تروریستی می‌داند. اعضای این گروه گذشته از قدرت نظامی و مالی، با در اختیار داشتن کرسی‌هایی در مجلس لبنانن از قدرت سیاسی برخوردارند.

یورونیوز نوشت؛ آمریکا درست یک سال پیش نیز برای دریافت اطلاعات در مورد فعالیت‌ها و شبکه مرتبط با یکی از فرماندهان حزب‌الله لبنان به نام محمد کوثرانی که گفته می‌شد در عراق «نقش مهمی» دارد، ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرد.