جایزه لژیون دونور فرانسه به ماریون کوتیار می‌رسد

0
293

ماریون کوتیار بازیگر فرانسوی برنده جایزه اسکار یکی از ۶۵۰ چهره برجسته کشورش است که امسال به دریافت نشان لژیون دونور مفتخر ‌شد.

 در حالی که امسال ۶۵۰ نفر از چهره‌های فرهنگی، ادبی، سیاسی، ورزشی و جهانی به دریافت نشان لژیون دونور فرانسه را دریافت می کنند، ماریون کوتیار بازیگر سرشناس سینمای فرانسه و جهان نیز در این فهرست جای گرفته است.

این نشان روز پنجشنبه که روز ملی فرانسه است و به نام روز باستیل شناخته می‌شود به برندگان آن اهدا شد ولی این خبر در عین حال تحت تاثیر حمله تروریستی به ساحل نیس و مردم شرکت کننده در جشن روز ملی قرار گرفت.

کوتیار ۴۰ ساله نخستین زن بازیگر فرانسوی است که از سال ۱۹۶۰ موفق شد بالاترین جایزه سینمای آمریکا را برای بازی در نقش ادیت پیاف خواننده فقید فرانسوی دریافت کند. او با بازی در فیلم «زندگی چون گل سرخ» در سال ۲۰۰۷ اسکار را برد و سال پیش بار دیگر برای بازی در فیلم «دو روز، یک شب» نامزد دریافت اسکار شد.

او که کارش را با بازی در فیلم‌هایی چون «تاکسی»، «فوریا» و «چیزهای زیبا» شروع کرد و توانست نظر منتقدان را جلب کند، به جز اسکار، یک جایزه بفتا، یک جایزه سزار و یک جایزه گلدن گلوب برای بازی در نقش ادیت پیاف در فیلم «زندگی چون گل سرخ» در کارنامه دارد.

جایزه لژیون دونور در طول سال سه بار به برندگانش اهدا می‌شود که یکی از آنها روز باستیل است.

به گزارش مهر به نقل از گاردین، ریموند دپاردون عکاس، سباستیو سالگادو فتوژورنالیست برزیلی و سیلویا وایلد کهنه‌کار جنگ از جمله دریافت کنندگان این جایزه بودند.