جایزه لژیون دونور از تهیه‌کننده هالیوود پس گرفته می‌شود

0
234

امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه اعلام کرد نشان لژیون دونور از هاروی واینستین تهیه‌کننده هالیوودی که دارای فساد اخلاقی است پس گرفته می‌شود.

 هاروی واینستین که سال ۲۰۱۲ در کاخ الیزه و از دست نیکلای سارکوزی جایزه لژیون دونور را دریافت کرده بود اکنون این افتخار را نیز از دست می‌دهد.

او برای کمک به ساخته شدن فیلم «هنرمند» ساخته میشل آزاناویسوس که موفق به کسب جایزه اسکار شد، جایزه لژیون دونور را دریافت کرده بود.

مکرون در اولین مصاحبه زنده تلویزیونی خود از زمان انتخاب شدن به عنوان رییس جمهوری فرانسه اعلام کر: بله ما نشان لژیون دونور را از او پس می‌گیریم.

واینستین در میان فهرست بلند آمریکایی‌هایی قرار دارد که موفق به کسب لژیون دونور از فرانسه شده است. کرک داگلاس، کلینت ایستوود، دیوید لینچ، آرنولد شوارتزنگر، مارتین اسکورسیزی و استیون اسپیلبرگ شماری از چهره‌های آمریکایی دریافت کننده این نشان هستند.

در حالی که روز پیش آکادمی اسکار هاروی واینستین را به دلیل فساد اخلافی از عضویت در آکادمی اخراج کرد، پیش از آن نیز آکادمی بفتا به دلیل رفتارهای خشونت‌بار وی با زنان بازیگر این حکم را داده بود.

لئا سدوکس بازیگر فرانسوی فیلم «آبی گرمترین رنگ است» برنده نخل طلای کن نیز به دنبال موجی که در رسوایی هاروی واینستین به راه افتاد گفت که از این تهیه کننده پیشنهادهای گستاخانه‌ای شنیده بود.

روز شنبه بازیگر بزرگ فرانسوی ایزابل آجانی در یادداشتی که در روزنامه «لو ژورنال دو دیمانش» نوشت نیز صنعت فیلم فرانسه را دارای همین ویژگی‌ها خواند و گفت زنان بازیگر گاهی مجبور می‌شوند به چنین پیشنهادهایی تن بدهند. وی افزود: فرانسه هنوز خواب است.

به گزارش مهر به نقل از اسکرین دیلی، پیامدهای رسوایی واینستین از دنیای سینما هم فراتر رفته و ساندرا مولر دبیر بنیاد تجارت تلویزیونی، هشتگی برای حمایت از قربانیان آزار و اذیت جنسی به راه انداخته و از آنها خواسته است تا سکوت خود را بشکنند. او خود درباره دو تهیه کننده تلویزیونی افشاگری کرده‌است.