جایزه “قهرمان آزادی مطبوعات” برای احمد زیدآبادی

0
514

احمد زیدآبادی نویسنده و روزنامه‌نگاری که به شش سال حبس و پنج سال تبعید محکوم شده بود از سوی بنیاد بین‌المللی مطبوعات، جایزه “قهرمان آزادی مطبوعات” در سال ۲۰۱۶ را دریافت کرد.

بنیاد بین‌المللی مطبوعات جایزه قهرمان آزادی مطبوعاتش را به احمد زیدآبادی اهدا کرد. این بنیاد زیدآبادی را نویسنده و تحلیلگر سیاسی‌ای معرفی کرده که “شجاعانه و علیرغم آزار و اذیت مقام‌های حکومتی برای آزادی بیان، حقوق بشر و دموکراسی در کشورش مبارزه کرده است”.

این جایزه با همکاری بنیاد بین‌المللی حمایت از رسانه در کپنهاگ در روز ۱۹ مارس (۲۹ اسفند) طی مراسمی رسمی در دوحه پایتخت قطر به زیدآبادی اهدا خواهد شد.

بنیاد بین‌المللی مطبوعات همچنین جایزه “پیشگامان رسانه‌های آزاد” را به یک شبکه تلویزیونی مستقل در ترکیه اهدا کرده است. “مدیاسکوپ تی‌وی” یک شبکه خبری مستقل است که اخبار و اطلاعات را با استفاده از تکنولوژی نوین و زیر فشار زیاد سانسور در ترکیه منتشر می‌کند.

بنیاد بین‌المللی مطبوعات در وین پایتخت اتریش واقع است. این بنیاد از سال ۲۰۰۰ جایزه “قهرمان آزادی مطبوعات” را سالانه به روزنامه‌نگارانی اهدا می‌کند که تلاش قابل توجهی برای پیشرفت آزادی مطبوعات به خصوص در کشورهایی که با خطر دستگیری روبرو هستند انجام داده‌اند.

جایزه “قهرمان آزادی مطبوعات جهان” در سال‌های گذشته به اکبر گنجی، فرج سرکوهی و ماشاالله شمس الواعظین اهدا شده بود.

احمد زیدآبادی نویسنده و روزنامه‌نگار در سال ۱۳۸۸ پس از انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست جمهوری ایران دستگیر و به ۶ سال زندان، ۵ سال تبعید به گناباد و محرومیت مادام‌العمر از هر گونه فعالیت سیاسی و شرکت در احزاب و انجام مصاحبه محکوم شد.

به گزارش دویچه وله؛ او مرداد ماه سال جاری برای مرخصی از گناباد به تهران آمده بود که اعلام شد شامل عفو عید فطر شده و آزاد شده است.