جایزه بزرگ «جریان‌های نو» جشنواره بوسان به «ممیرو» از ایران رسید

0
175

فیلم «ممیرو» به کارگردانی هادی محقق از ایران به‌طور مشترک با فیلم «درخت گردو» از قزاقستان برنده جایزه بزرگ بخش «جریان‌های نو» جشنواره فیلم بوسان کره جنوبی شد.

دو فیلمساز از ایران و قزاقستان، هریک برنده جایزه بزرگ ۳۰ هزار دلاری «جریان‌های نو» جشنواره بوسان ۲۰۱۵ شدند. فیلم «ممیرو» دومین فیلم بلند سینمایی هادی محقق و «درخت گردو» به کارگردانی یرلان نورموخامبتوف از قزاقستان برنده جایزه اصلی این بخش از جشنواره بوسان کره جنوبی شدند که به فیلمسازانی تعلق می‌گیرد که با اولین یا دومین اثر بلند سینمایی خود در این جشنواره شرکت کرده‌اند.

Hari Viswanath

هادی محقق در جشنواره بوسان ۲۰۱۵

«ممیرو» که جایزه فیپرشی فدراسیون بین‌المللی منتقدان را نیز درجشنواره بوسان دریافت کرده، دومین فیلم هادی محقق پس از فیلم ۹۰ دقیقه‌ای «او خوب سنگ می زند» محصول ۱۳۹۱ است. فیلم قبلی این فیلمساز از استان کهکیلویه و بویراحمد در چند جشنواره‌ جهانی به نمایش درآمد و در بخش بین‌الملل بیست‌و‌هفتمین جشنواره کودک و نوجوان اصفهان جایزه‌های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه را از آن خود کرد.

«ممیرو» داستان تنهایی پیرمرد مشقت کشیده‌ای را پس از یک اتفاق ناگوار روایت می‌کند که وی خودر ا مسبب آن می‌داند. این فیلم را سید رضا محقق و مجید برزگر تهیه کرده‌اند. این سومین فیلم مجید برزگر در مقام تهیه‌کننده است که پیش از این «پریدن از ارتفاع کم» را نیز تهیه کرده است. یداله شادمانی، میثم فرهومند، فاطمه بهادر، پریسا واصلی و مهیار آب روان از بازیگران این فیلم هستند.

635800703438687500

سیلویا چانگ، رئیس هیأت داوران

ریاست هیأت داوران این دوره را در جشنواره بوسان، سیلویا چانگ بازیگر تایوانی بر عهده داشت و آنوراگ کاشیاپ کارگردان هندی، کیم تائه یونگ نویسنده کره‌ای، ناستازیا کینسکی بازیگر آلمانی و استفانی زاکارک منتقد آمریکایی دیگر اعضای این هیأت داوران بودند.

635800703409671449 635800704494341354

مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم بوسان، ۱ اکتبر (۹ مهر)

جشنواره فیلم بوسان در فاصله روزهای ۱ تا ۱۰ اکتبر (۹ تا ۱۸ مهر) در کره جنوبی برگزار می‌شود و فیلم‌هایی از ایران، کره، ژاپن، لبنان، هند، ترکیه و قزاقستان در بخش مسابقه و اصلی جشنواره آن حضور دارند.