جان کری: شرکت های تجاری برای معامله نکردن با ایران، آمریکا را بهانه نکنند

0
144

وزیر خارجه آمریکا که در لندن حضور دارد در جمع خبرنگاران بریتانیایی، از بهانه جویی شرکت های خارجی در سرمایه گذاری در ایران انتقاد کرد. جان کری گفت شرکت های تجاری برای معامله نکردن با ایران، آمریکا را بهانه نکنند.

به گزارش صدای آمریکا به نقل از آسوشیتدپرس، جان کری روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت گفت شرکت ها وقتی به دلایلی نمی خواهند با ایران همکاری کنند، از آمریکا و تحریم ها به عنوان بهانه استفاده می کنند.

وزیر امور خارجه ایالات متحده افزود: آمریکا به بانک های اروپایی اعلام کرده بعد از توافق هسته ای، ایران یک کشور آزاد برای معامله است.

وی با این حال تاکید کرد: استثنایی وجود دارد که نهاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نهادهای وابسته به آن تحت تحریم هستند.

اظهارات آقای کری بعد از آن بیان می شود که در هفته های اخیر ایران از این که سه ماه بعد از اجرای توافق هسته ای، نفع اقتصادی نبرده، انتقاد کرد.

یک ماه پیش، ابتدا رئیس بانک مرکزی ایران و سپس محمدجواد ظریف فاش کردند که ایران بعد از سه ماه از اجرای توافق هسته ای هنوز از مزایای این توافق و رفع تحریم ها منتفع نشده است.

آنها گفتند بانک های خارجی از ترس این که از سوی آمریکا تحریم شوند، با ایران مبادله نمی کنند.

جان کری دو هفته پیش نیز بعد از دیدار با محمدجواد ظریف، گفت بانک های خارجی نباید از معامله با ایران در چارچوب توافق هسته ای بترسند و ما خوشحالیم که اگر بانک ها سوالی دارند، به آنها پاسخ بدهیم.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، بانک ها نباید با حدس این که مبادله با ایران مانند قبل از توافق با ایران، ممنوع است، از تجارت با ایران خودداری کنند.