جان بولتون خطاب به جمهوری اسلامی: احتیاط را با ضعف اشتباه نگیرید

0
193

دو روز بعد از آن که دونالد ترامپ اعلام کرد که در دقایق آخر، از حمله به ایران منصرف شده است، جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ به ایران هشدار داد که نباید انصراف رئیس جمهوری آمریکا به “ضعف” تعبیر شود.

روز یکشنبه ٢٣ ژوئن/٢ تیر، جان بولتون که در بیت‌المقدس با نخست‌وزیر اسرائیل دیدار داشت گفت: “نه جمهوری اسلامی و نه هیچ دشمن دیگری نباید خودداری و احتیاط آمریکا را با ضعف اشتباه بگیرند”.

بولتون با اشاره به طرح اعزام هزار سرباز تازه‌نفس آمریکایی به منطقۀ خاورمیانه گفت: “نیروهای مسلح ما برای حرکت آماده‌اند”. وی همچنین تأیید کرد که تحریم‌های تازه علیه جمهوری اسلامی روز دوشنبه ٢۴ ژوئن رسماً اعلام خواهد شد.

قرار است که جان بولتون در اسرائیل با میر بن شبات و نیکلایی پاتروشف، همتایان اسرائیلی و روسی خود مذاکراتی داشته باشد. موضوع این گفتگوها “امنیت منطقه” اعلام شده است.

جان بولتون هنگام دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل گفت: “جمهوری اسلامی هیچگاه نخواهد توانست سلاح اتمی داشته باشد؛ نه علیه آمریکا و نه علیه بقیۀ دنیا”.

به گزارش رادیو فرانسه؛ بنیامین نتانیاهو در بارۀ سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط نیروهای جمهوری اسلامی  چیزی نگفت اما از تحریم‌های تازه علیه جمهوری اسلامی ابراز خوشنودی کرد و گفت: “آنچه واقعاً تازگی دارد اینست که در پی تحریم‌های آمریکا، جمهوری اسلامی تحت فشار اقتصادی بی‌سابقه‌ای قرار گرفته است”.