جان بولتون از احتمال تشدید تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی خبر داد

0
287

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه گفت ممکن است تحریم های بیشتری علیه جمهوری اسلامی اعمال شود. او این سخنان را تنها چند روز پس از آغاز دور دوم تحریم های سنگین علیه جمهوری اسلامی بیان کرد که شامل فروش نفت خام نیز می شود.

جان بولتون گفت که دو دور تحریم های یکجانبه آمریکا اثر قابل توجهی بر اقتصاد جمهوری اسلامی و اقدامات این کشور در خارج داشته است.

او به خبرنگاران در پاریس گفت: «من فکر می کنم در آینده شما حتی شاهد تحریم های بیشتر و اجرای سخت تر تحریم ها خواهید بود.»

او در پاسخ به این سوال که هدف تحریم ها چه خواهد بود گفت که در مورد تروریسم و مبارزه با تروریسم کارهای دیگری می توان انجام داد.

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که تحریم ها باعث کوچک شدن اقتصاد جمهوری اسلامی به میزان ۱.۵ درصد در سال جاری میلادی و ۳.۶ درصد در سال آینده میلادی خواهد شد.

جان بولتون گفت که نشانه هایی دیده می شود که تحریم ها بر فعالیت «جنگجویانه» ایران در عراق، سوریه و یمن اثر گذاشته است. او گفت «هنوز کافی نیست. اما اثرات (تحریم ها) شروع شده است.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: «شاهد ادامه نارضایتی های سیاسی در ایران هستیم، مخالفان همچنان به ظاهر ساختن خود ادامه می دهند، از نظر اقتصادی، واحد پول ایران در حال سقوط است، تورم چهار برابر شده و کشور به روشنی در رکود است.»

به رغم اینکه آمریکا برای ادامه خرید نفت جمهوری اسلامی به چند کشور از جمله چین، کره جنوبی، و هند معافیت از تحریم ها را اعطا کرده است، آقای بولتون گفت که هدف واشنگتن همچنان به صفر رساندن صادرات نفت جمهوری اسلامی است.

به گزارش صدای آمریکا به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ ؛ جان بولتون که روز جمعه سخن می گفت، همچنین اعلام کرد از اینکه قیمت نفت در این روز کاهش یافته است، رضایت دارد. او گفت: «ما با سعودی ها، اماراتی ها و دیگر تولید کنندگان همکاری داریم تا اطمینان یابیم که تولید بالا باشد تا خریداران سنتی نفت جمهوری اسلامی در موقعیت بدی قرار نگیرند.»