جاسوس اسرائیلی حکومت جمهوری اسلامی به یازده سال زندان محکوم شد

0
199

“گُنن سه گه‌و”، وزیر پیشین اسرائیل، روز سه شنبه ۲۶ فوریه در دادگاهی در بیت المقدس به جرم جاسوسی برای جمهوری اسلامی به یازده سال زندان محکوم شد.

“گُنن سه گه‌و” وزیر انرژی و زیرساخت ها در کابینه های اسحاق رابین و شیمون پرز در سال های ١٩٩۶-١٩٩۵ بود. او متهم بود که طی سال های ۲٠١٨-۲٠١٢ اطلاعاتی را دربارۀ پایگاه های حساس و مقامات و بخش انرژی اسرائیل در اختیار رژیم جمهوری اسلامی نهاده است. مقامات اسرائیل توضیحی دربارۀ جزئیات اقدام های وی نداده اند و محاکمۀ “سه‌گه‌و” پشت درهای بسته صورت گرفته است.

به دلیل همکاری “گُنن سه گه‌و” دادگاه از ایراد اتهام سنگین “خیانت” علیه وی خودداری و نهایتاً او را به جرم “جاسوسی و انتقال اطلاعات به دشمن” به یازده سال زندان محکوم کرد. یکی از وکلای متهم گفته است که موکلش در دادگاه اظهار پشیمانی و ندامت کرده و افزوده است که به خاطر پول دست به جاسوسی به سود جمهوری اسلامی نزده است.

“گُنن سه گه‌و” در گذشته دو بار به اتهام تقلب و قاچاق مواد مخدر روی هم به شش سال زندان در اسرائیل محکوم شد. پس از آزادی از زندان، او به نیجریه رفت و در این کشور جاسوسی به نفع حکومت جمهوری اسلامی را آغاز کرد.

“گُنن سه گه‌و” چندین بار با مأموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی در خارج ملاقات و دو بار نیز برای ملاقات با مسئولان امنیتی جمهوری اسلامی به این کشور سفر کرد. جراید اسرائیلی از جمله معاریو در سال گذشته نوشتند که “گُنن سه گه‌و”، جاسوس جمهوری اسلامی ، طی دو دهه به کمترین اطلاعاتی در اسرائیل دسترسی نداشت.

به گزارش رادیو فرانسه؛ در آوریل سال گذشته، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هزارن سند مربوط به برنامۀ اتمی جمهوری اسلامی را در برنامه ای تلویزیونی فاش کرد و افزود که این اسناد توسط جاسوسان اسرائیلی از دولت جمهوری اسلامی ربوده شده‌اند.