جاسوس احتمالی جمهوری اسلامی در ارتش آلمان بازداشت شد

0
272

یکی از کارکنان ارتش آلمان که به اطلاعات مهمی دسترسی داشته است به دلیل احتمال جاسوسی برای جمهوری اسلامی بازداشت شد. به گزارش “اشپیگل آنلاین” گمان می‌رود که این فرد اطلاعات خود را در اختیار رژیم جمهوری اسلامی قرار داده باشد.

 احتمال می‌رود که ارتش آلمان با یک رسوایی جاسوسی روبرو باشد. بنا به گزارش سایت اینترنتی “اشپیگل‌آنلاین” صبح ۱۵ ژانویه پلیس جنایی فدرال آلمان یکی از کارمندان ارتش این کشور را به ظن جاسوسی برای جمهوری اسلامی بازداشت کرد.

گفته می‌شود که فرد بازداشت شده اطلاعات محرمانه و مهمی در باره ارتش آلمان را در اختیار وزارت اطلاعات و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی قرار داده است.

پتر فرانک، دادستان کل آلمان اتهام جاسوسی به این مرد ۵۰ ساله که عبدالحمید س. نام دارد را بررسی می‌کند. عبدالحمید س. در افغانستان متولد شده است.

عبدالحمید س. در بخش ارزیابی زبان و مشاور امور فرهنگ و مردم با ارتش آلمان همکاری داشته و گفته می‌شود که او از چند سال پیش با سرویس‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی همکاری می‌کرده است.

عبدالحمید س. به دلیل نوع کارش در ارتش آلمان به اطلاعات مهمی از جمله استقرار نیروهای آلمانی در افغانستان و احتمالا در دیگر مناطق مورد اهمیت برای سرویس های امنیتی آلمان دسترسی داشته است.

این مسئله که یک کارمند سرویس اطلاعات خارجی در آلمان به چنین اطلاعاتی در دستگاه امنیتی این کشور دسترسی داشته است برای ارتش آلمان یک رسوایی بزرگ را به همراه خواهد داشت.

اخبار این چنینی می‌توانند به جنجالی گسترده در آلمان تبدیل شوند. برای نمونه در این زمینه می‌توان به موردی در سال ۲۰۱۳ اشاره کرد که در آن مارکوس. ر. یکی از کارمندان سازمان اطلاعات و امنیت آلمان اطلاعات محرمانه‌ای را در اختیار سازمان امنیت آمریکا، CIA  قرار داده بود. او همچنین اطلاعات خود را در اختیار  روسیه گذاشته یود.

در سال ۲۰۱۱ فعالیت جاسوسی یک زوج روس در آلمان برملا شد که سال‌ها در آلمان از طریق منبعی در وزارت امور خارجه هلند تلاش می‌کردند از کارمندان امنیت و اطلاعات آلمان به عنوان منبعی برای فعالیت جاسوسی خود استفاده کنند.

حمله هکرهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی به اهدافی در آلمان

فعالیت‌های سرویس اطلاعاتی ایران در اروپا از مدت‌ها پیش موجب بروز نگرانی‌‌های روزافزونی در سازمان‌های امنیتی آلمان شده است. چندین پرونده جمهوری اسلامی ایران به اتهام تلاش برای ترور مخالفان خود در اروپا نیز همچنان باز است.

سال گذشته یکی از کارکنان سفارت ایران در اتریش به نام اسدالله اسدی در این کشور دستگیر شد. او به همراه چهار نفر دیگر که در آلمان و بلژیک به اتهام برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس در روز نهم تیرماه گذشته، بازداشت شدند.

به گزارش دویچه وله؛ علاوه بر این حمله هکرهای جمهوری اسلامی به اهدافی در آلمان نیز شناخته شده است. مسئولان اطلاعاتی آلمان احتمال می‌دهند که جمهوری اسلامی فهرستی از نهاد‌های یهودی در آلمان را تهیه کرده باشد که در شرایط جنگ میان جمهوری اسلامی و اسرائیل به عنوان هدف مورد حمله قرار گیرند. این اتهامات تا به حال ثابت نشده‌اند.