جاسوسی زیر گنبد ۹۰۰ مسجد در آلمان

0
188

امامان جماعتی که زیر پوشش “جامعه‌ مسلمانان ترک در آلمان” فعالیت دارند، حقوق خود را از “اداره دیانت” ترکیه دریافت می‌کنند. این اداره طی بخشنامه‌ای دستور داده، علیه طرفداران جنبش فتح‌الله گولن در مساجد آلمان جاسوسی کنند.

بنا به گزارش “برلینر تسایتونگ” مساجد برلین “زیر کنترل شدید” دولت ترکیه قرار دارند. این روزنامه از “انتخابات ناگهانی مسجد زهیتلیک” در محله‌ی نوی‌کلن در روز شنبه (۱۷ دسامبر) خبر می‌دهد که به “تعویض اعضای هیئت اجرایی” آن انجامیده است. گفته می‌شود که دلیل این تغییرات ناگهانی، عدم رضایت آنکارا از “شیوه‌ی کار هیئت” بوده است.

بنا به گفته‌ی یکی از مسئولان مسجد، سیاست‌های اعضای جوان هیئت اجرایی با برنامه‌های ارشادی اعضایی که به ترکیه وابستگی شدید داشتند، هم‌خوان نبود. اجرای برنامه‌های هم‌پیوندی با جامعه‌ی آلمان و تنظیم متن‌های غیرسنتی در باره‌ی اسلام برای واحدهای درسی از جمله فعالیت‌های اصلی این بزرگ‌ترین مسجد برلین بود.

تا کنون هیچ یک از مسئولان مسجد نسبت به گزارش “برلینر تسایتونگ” واکنش نشان نداده‌اند.

“دستور جاسوسی”

این روزنامه‌ی پرتیراژ هم‌چنین می‌نویسد که “اداره‌ی دیانت” ترکیه از ماه سپتامبر به کارمندان خود دستور داده است درباره‌ی مواضع سیاسی امامان جماعت، آموزگاران، اعضای هیئت‌اجرایی انجمن‌ها و نهادهای فرهنگی فعال در برلین تحقیق کنند و رابطه‌ی آن‌ها را با شبکه‌ی سراسری هواداران فتح‌الله گولن، رهبری مذهبی جنبشی به همین نام مورد بررسی قرار دهند. در گزارش یاد‌شده آمده است که کپی بخشنامه‌ی “اداره‌ی دیانت” به دفتر روزنامه ارسال شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، فتح‌الله گولن را عامل اصلی کودتای نافرجام در ژوئن سال میلادی جاری در این کشور می‌داند. بنا به نوشته‌ی “برلینر تسایتونگ” کنسولگری ترکیه در برلین و جامعه‌ی مسلمانان ترک در آلمان (DITIB) تا کنون پاسخی به پرسش‌های خبرنگار آن نداده است. DITIB (تشکل سراسری ۹۰۰ مسجد در آلمان) به‌طور مستقیم زیر نظر دولت ترکیه اداره می‌شود. حقوق کارمندان این تشکل از بودجه‌ی “اداره‌ی دیانت” ترکیه تامین می‌شود.

تعقیب قانونی

مقامات امنیتی آلمان بخشنامه‌ی “اداره‌ی دیانت” ترکیه را به عنوان “دستور به جاسوسی در خارج” ارزیابی می‌کنند. بنا به گزارش “اشپیگل” به نقل از فولکر بک، سخنگوی امور دینی حزب سبزها، دادستان کل آلمان در کارلسروهه “مدارک معتبری” در اختیار دارد که نشان می‌دهند برخی از امامان جمعه وابسته به DITIB در آلمان به دستور آنکارا علیه مسلمانان ترک در این کشور جاسوسی می‌کنند. فولکر بک می‌گوید که به این دلیل نیز علیه DITIB به دادگاه کارلسروهه شکایت برده است.

به گزارش دویچه وله؛ تشکل سراسری مساجد آلمان، ولی این اتهام را رد می‌کند.