تکمیل بزرگترین سازه گنبدی جهان

0
170

پروژه بزرگ‌ترین سازه گنبدی جهان در سنگاپور به اتمام رسید.

 بنای Sports Hub سنگاپور مجموعه ورزشی جدیدی است که شامل استادیوم ملی ۵۵ هزار نفره جدید بوده و این استادیوم بزرگ‌ترین سازه گنبدی دنیا لقب گرفته است.

این مجموعه ورزشی در زمینی به مساحت ۳۵ هکتار قرار دارد و توسط شرکت DP Architects ساخته شده است. بخش مرکزی این سازه استادیوم ملی است که بنایی گنبدی به قطر ۳۱۲ است. این استادیوم دارای سقفی بزرگ و ناحیه درونی انعطاف‌پذیری است که بنا بر انتخاب، می‌تواند میزبان فوتبال، راگبی یا کریکت باشد و تغییردادن فضای آن ۴۸ ساعت زمان می‌برد.

دیگر فضاهای ورزشی موجود در درون Sports Hub شامل یک مرکز شنا است که ۶۰۰۰ تماشاگر را در خود جای می‌دهد و آرنای داخلی چندمنظوره آن نیز گنجایش ۳۰۰۰ نفر را دارد. همچنین یک پارک آبی و تجهیزات صخره‌نوردی نیز موجودند.

افزون بر این، یک موزه، کتابخانه و مرکز بازدید فضای دفتری به مساحت ۱۸ هزار متر مربع، یک مرکز آبی برای کانوسواری و فعالیت‌های مرتبط وجود دارند و نواحی کوچک‌تر شامل پارک اسکیت، مسیرهای پیاده‌روی حرفه‌ای و دوچرخه‌سواری و همچنین یک زمین والیبال ساحلی است.

به گزارش ایسنا؛ شرکت انرژی تجدیدپذیر Phoenix Solar مسئول نصب یک آرایه بزرگ خورشیدی بود که مساحت آن ۷۰۰۰ متر مربع عنوان شده و تمامی انرژی لازم برای سیستم‌های خنک‌کنندگی استادیوم را تامین می‌کند. مسئولان بر این باورند در مقایسه با استادیومی که با برق خنک می‌شود، این آرایه منجر به کاهش ۶۰ درصدی مصرف انرژی می‌شود.