توهین و خشونت بی‌رحمانه پلیس جمهوری اسلامی در برابر اعتراض مسالمت‌آمیز زنان به حجاب اجباری

0
404

یک شاهد عینی درباره خشونت بی‌رحمانه پلیس جمهوری اسلامی در برابر یک معترض به حجاب اجباری گفت پای این زن معترض پس از پرتاب شدن از روی سکو توسط ماموران نیروی انتظامی آسیب دیده است و علیرغم تلاش عابران برای فراری دادن، توسط پلیس بازداشت شده است.

در ویدئویی که روز سوم اسفند در اینترنت منتشر شد زنی برای اعتراض به حجاب اجباری از یک سکوی پست برق در خیابان انقلاب تهران بالا رفته و روسری‌اش را در سکوت به شکل پرچمی تکان می دهد اما مامور پلیس پس از امتناع او از پایین آمدن، با لگد او را از سکوی حدودا دو متری پایین می‌اندازد.

یک شاهد عینی حاضر در محل  گفت این اتفاق ساعت شش بعد از ظهر روز سوم اسفند در خیابان انقلاب و در محلی رخ داده که پیش از این نیز تعدادی از زنانی که به دختران خیابان انقلاب یا دختران انقلاب معروف شدند، به همین شیوه اعتراض خود را به حجاب اجباری نشان داده بودند.

شاهد عینی گفت از هویت زن معترض چیزی نمی‌داند و به شکلی تصادفی در آن محل حاضر بوده است. او همچنین گفت پای این زن پس از پرتاب شدن از سکو آسیب دیده است: «وقتی مامور به آن شکل وحشیانه پایینش انداخت جمعیتی که اطراف بودند خیلی شوکه شدند، دختر چند دقیقه‌ای روی زمین بود به سختی و لنگ لنگان بلند شد، جمعیت سریع دورش جمع شد و اجازه نداد پلیس نزدیک شود، برایش تاکسی گرفتیم و سوار تاکسی شد و رفت ولی ماموران هم دنبالش رفتند، من نرفتم ولی بعدا گفتند در چهارراه بعدی پلیس جلو ماشین را گرفته و بازداشتش کرده. »

در ویدئویی که توسط یک شاهد عینی گرفته شده و ابتدا در توییتر منتشر شد زن معترض در برابر دستور پلیس برای پایین آمدن چندین بار جرمش را می‌پرسد، چند زن و مرد حاضر در محل نیز زن را تشویق می‌کنند و درباره نحوه فراری دادن او از دست پلیس گفتگو می‌کنند.

مامور پلیس پس از پرتاب کردن زن معترض خطاب به جمعیت حاضر در محل و برای ترساندن آنان می‌گوید: «اگر خایه دارید بیاید جلو.»، اصطلاحی توهین‌آمیز و ضد زن و گویای تفکری که داشتن بیضه را نشانه شجاعت و آن را فقط در انحصار مردان می‌بیند.

ویدئوی دیگری نیز در همین ارتباط منتشر شده که نشان می‌دهد تعدادی از عابران با اجتماع در اطراف اتومبیلی که گفته می‌شود زن معترض در آن است، قصد دارند با گفتگو و خواهش از بازداشت او توسط پلیس جلوگیری کنند.

خشونت پلیس جمهوری اسلامی در واکنش به اعتراضات مسالمت‌آمیز و حتی تیراندازی و قتل معترضان تازگی ندارد اما شدت خشونت اعمال شده در این مورد و ماهیت کاملا مسالمت‌آمیز اعتراض زنان نشان می‌دهد که پلیس و نیروهای امنیتی در ایران تفاوت چندانی بین اعتراض مسالمت‌آمیز و غیرمسالمت‌آمیز قائل نیستند.

از زمان شروع دور جدید اعتراضات زنان ایرانی به حجاب اجباری در اوایل دی ماه ۱۳۹۶ تعداد زیادی از آنان بازداشت شده‌اند، ویدا موحد، نرگس حسینی، اعظم جنگروی و حدود سی تن دیگر در ارتباط با حرکت دختران انقلاب یا کمپین چهارشنبه‌های سفید بازداشت شده‌اند.

از سرنوشت و حتی نام تعداد زیادی از زنانی که ویدئوی اعتراض آنان در اینترنت منتشر شده خبری در دست نیست و هنوز مشخص نیست این افراد بازداشت شده‌اند یا در چه شرایطی قرار دارند. به ویژه آن که با توجه به ماهیت علنی این اعتراضات و وجود فیلم و عکس از آنان، دستگاه‌های امنیتی و قضایی دشواری چندانی در شناسایی معترضان و بازداشت آنان ندارند. مقامات قضایی تنها به بازداشت چهل تن در ارتباط با این اعتراضات اشاره کرده‌اند بدون آن که درباره نام، اتهامات و محل نگهداری متهمان اطلاع‌رسانی کنند.

پس از ویدا موحد و نرگس حسینی، اعظم جنگروی یکی از  معترضان به حجاب اجباری بود که روز بیست و ششم بهمن با اعمال خشونتی مشابه بازداشت شد، او پیش از بازداشت در اینستاگرامش نوشت این حرکت را بدون وابستگی به داخل یا خارج و برای اعتراض به حجاب اجباری و پایان دادن به قوانین ضد زن انجام داده و عواقبش را هم خواهد پذیرفت.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ اعظم جنگروی در آخرین پست اینستاگرامی‌اش قبل از بازداشت، با هشتگ دختران انقلاب نوشت که فعالیت سیاسی‌اش را با یکی از احزاب اصلاح‌طلب ایرلان آغاز کرده ولی خسته شده و به این نتیجه رسیده که وقت عمل است: «من اعظم جنگروی (ازی) فعالیت‌های سیاسی خود را در حوزه زنان در حزب مجمع زنان اصلاح‌طلب و حزب کارگزاران به امید اصلاحات آغاز کردم، خسته شدم، انگار باید عمل کرد شعار بس است.»