توهین به اعتقادات مذهبی‌ و بازداشت دوباره یک بهایی از سوی ماموران اداره اطلاعات ساری

0
265

یک منبع مطلع گفت علی احمدی، شهروند بهایی ساکن قائم‌شهر روز ۲۹ آبان ۹۷ از سوی ماموران اداره اطلاعات ساری به اتهام «تبلیغ علیه نظام» بازداشت شده است. به گفته این منبع در زمان بازداشت، هشت مامور اداره اطلاعات ساری به اعتقادات مذهبی او توهین کرده و او را به کرات «نجس» و «سگ بهایی» خطاب کرده‌اند. همچنین به گفته این منبع، مسوولان قضایی دادگستری قائم‌شهر، مستندات اتهام تبلیع علیه نظام  علی احمدی را «داشتن کتاب مقدس در خانه» عنوان کرده‌اند.

این منبع درباره نحو بازداشت علی احمدی در منزلش این‌طور توضیح داد: «ساعت هفت و نیم صبح ۲۹ آبان ماه هشت مامور اداره اطلاعات به خانه او رفته‌اند، برگه‌ای را در حالی که نصفش را با دست پوشانده بودند برای چند ثانیه به آقای احمدی نشان داده‌اند، ظاهرا این برگه حکم تفتیش خانه و بازداشت آقای احمدی بوده است. ماموران در خانه‌اش مرتب به او توهین و فحاشی کرده‌ و چندین بار به او گفتند نجس، سگ بهایی، مواظب باش دستت به ما نخورد نجس هستی، و حتی به عکس حضرت عبدالبها که روی دیوار نصب بوده اشاره کرده و گفته‌اند این نجس را بیاور پایین. بعد از تفتیش خانه وسایل شخصی او را به همراه کتاب‌های مقدس‌اش ضبط و با خود برده‌اند.»

این منبع درباره اتهام او و مستنداتش گفت: «روز بعد از بازداشت او را مجددا با هشت مامور اداره اطلاعات به شعبه دوم دادگستری قائم‌شهر برای تفهیم اتهام آوردند. در انجا گفته شد او متهم به تبلیغ علیه نظام است. وقتی همسرش پرسید که مستندات این اتهام چیست، به او گفتند برای اینکه کتاب مقدس در خانه‌اش داشته، همسرش گفته آخر کتاب مقدس که گناه نیست. اما در جواب به او گفته‌اند آنها بهتر می‌دانند چه چیزی جرم است.»

به گفته این منبع از زمان بازداشت تاکنون علی احمدی سه بار تماس تلفنی چند دقیقه‌ای با خانه داشته و یک بار نیز ملاقات حضوری در «اتومبیلی» نزدیک بازداشتگاه اطلاعات ساری با همسرش داشته است. این منبع درباره شیوه غیرمعمول ملاقات حضوری این زندانی گفت:«یک روز به خانم احمدی تماس گرفتند که ساعت یک عصر برای ملاقات به بازداشتگاه برود. به او دو بار هم گفته شد که اگر از جزییات پرونده بپرسد ملاقات لغو می‌شود. وقتی خانم احمدی به آنجا رفت اول وسایلش را گرفتند و بعد او را به ماشینی که نزدیک بازداشتگاه پارک شده بود بردند. آقای احمدی در صندلی عقب ماشین نشسته بود و دو مامور در جلو ، این زوج برای چند دقیقه یکدیگر را با حضور ماموران در صندلی عقب ماشین ملاقات کردند.»

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ این منبع با اظهار نگرانی از وضعیت علی احمدی و عدم حق استفاده از «عینکش» در زندان گفت: «آقای احمدی چندین بار تحت عمل جراحی چشم قرار گرفته و نیاز مبرم به عینک دارد اما عینکش را از او در زندان گرفته‌اند. وقتی همسرش شکایت کرده که چرا عینکش را به او نمی‌دهند گفتند این قانون زندان است. ما نمی‌دانیم منظور از قانون چیست اما علی بدون عینک چشم‌هایش نمی‌بیند و این رنج مضاعف برای یک زندانی است.»