توقیف یک کشتی جمهوری اسلامی در پاکستان به دستور آمریکا

0
427

دبیر کمیته امور داخلی سنای پاکستان از توقف یک کشتی جمهوری اسلامی به دلیل انتقال نفت، در بندر کراچی پاکستان به درخواست آمریکا خبر داد.

منابع خبری پاکستان روز شنبه 8 اوت 2020 در گزارشی عنوان کردند این کشتی توسط یک سازمان آمریکایی رهگیری شده و به پاکستان برای توقیف آن اطلاع داده است.

در همین رابطه رحمان مالک دبیر کمیته امور داخلی سنای پاکستان، نسبت به انتقال نفت دولت جمهوری اسلامی به این کشور هشدار داد و گفت: این یک مسئله مهم بین‌المللی است و می‌تواند در نهایت به اعمال فشار علیه پاکستان منجر شود.

او با اشاره به توقیف این کشتی جمهوری اسلامی در بندر کراچی به خاطر «قاچاق نفت جمهوری اسلامی» به پاکستان گفت: با توجه به آنکه این گونه اقدامات نقض تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی است و در پاکستان هم مبنای قانونی ندارد، یک موضوع مهم بین‌المللی است که می‌تواند پاکستان را تحت فشار قرار دهد.

این مقام پاکستانی طی هشداری به وزارت کشور پاکستان گفت: این کشتی جمهوری اسلامی توسط یک سازمان آمریکایی رهگیری شده و سپس این سازمان به دولت پاکستان برای توقیف آن اطلاع داده است.

این سازمان آمریکایی از دولت پاکستان خواسته است تا نسبت به تبعات واردات، صادرات و همچنین پالایش نفت جمهوری اسلامی اقدامی قانونی انجام دهد.
مالک از سازمان تحقیقات فدرال پاکستان خواست تا تحقیقاتی را درباره طرف‌های درگیر در واردات نفت خام و گازوئیل از جمهوری اسلامی به پاکستان در دستورکار قرار دهد.

او همچنین خواستار انجام تحقیقات در باره اقدامات مشابه در گذشته و توزیع سوخت وارداتی از محل این اقدام در شبکه توزیع سوخت این کشور شد.

دبیر کمیته امور داخلی سنای پاکستان در پایان گفت اطلاعات مربوط به محموله این کشتی نادرست بوده است.

در مقابل عباس‌نژاد مدیر کل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی نیز به خبرگزاری فارس گفت: هنوز کشور پاکستان به ما به عنوان کشور صاحب پرچم نفتکش بابت توقیف کشتی اعلام رسمی نداشته است.

العربیه گزارش داد؛ او ضمن محکوم کردن تحریم‌های آمریکا بیان کرد: طبق قاعده در صورتی که این اتفاق رخ داده باشد، باید به کشور حامل پرچم و وزارت خارجه ما این موضوع اطلاع‌رسانی شود و آنها این موضوع را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به سازمان بنادر و دریانوردی بابت انجام اقدامات لازم ارجاع می‌دهند.