توقیف نفتکش جمهوری اسلامی اگر به سوریه نرود پایان می‌یابد

0
192

وزیر امور خارجه بریتانیا به همتای خود وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی جواد ظریف گفته است که نفتکش گریس۱ آزاد خواهد شد در صورتی که جمهوری اسلامی تضمین کند که این نفتکش به سوریه نخواهد رفت و با آن تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه نقض نخواهد شد.

هانت در توییتر نوشت که  “مکالمه تلفنی‌ سازنده‌ای” با محمدجواد ظریف در این زمینه داشته و به او گفته است که بریتانیا آزادی نفتکش را تسهیل می‌کند اگر ضمانت دریافت کند که این نفتکش به سوریه نخواهد رفت.

هانت گفت که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، به او گفته است که جمهوری اسلامی می‌خواهد این مشکل را حل کند و خواهان افزایش تنش‌ها نیست.

وزیر امور خارجه بریتانیا در پیام توییتری دیگری نوشت، با رئیس دولت محلی جبل الطارق نیز صحبت کردیم و او در حال انجام کار فوق‌العاده‌ای دراین باره با هماهنگی بریتانیاست.

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی در بریتانیا نیز روز شنبه ۲۲ تیرماه در توییتی هشدار داده بود اگر نفتکش جمهوری اسلامی و محموله آن آزاد نشود، اقدام بریتانیا بی‌پاسخ نخواهد ماند.

ابرنفتکش “گریس ۱” روز پنجشنبه ۱۳ تیرماه (۴ ژوئیه) توسط ماموران جبل‌الطارق و نیروی دریایی بریتانیا متوقف شده بود. این نفتکش در زمان تصرف با پرچم پاناما در تردد بود.

دولت جبل‌الطارق علت توقیف این نفتکش را حمل نفت به پالایشگاه بانیاس سوریه و از این طریق نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه اعلام کرده بود. این در حالی است که جمهوری اسلامی می‌گوید مقصد سفر این نفتکش سوریه نبوده است. مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند بندر بانیاس سوریه ظرفیت پهلوگیری این نفتکش عظیم را ندارد.

صبح روز شنبه ۲۲ تیرماه کاپیتان و سه خدمه  “گریس ۱” که روزهای گذشته بازداشت شده بودند به قید وثیقه آزاد شدند. پلیس جبل‌الطارق اما اعلام کرد که تحقیقات ادامه دارد و نفتکش جمهوری اسلامی همچنان در توقیف دولت جبل الطارق باقی می‌ماند.

دستگاه قضایی جبل‌الطارق توقیف این نفتکش را تا ۲۸ تیر (۱۹ ژوئیه)  تمدید کرده است. گفته شده  که مقام‌های جبل‌الطارق به تحقیقات خود درباره مقصد نهایی نفتکش جمهوری اسلامی ادامه می‌دهند. 

به گزارش دویچه وله؛ جرمی هانت، امور خارجه بریتانیا، بعد از ظهر شنبه ۲۲ تیرماه در توییت دیگری خبر داد که در تماس تلفنی خود با محمدجواد ظریف درباره وضعیت نازنین زاغری و سایر اتباع بریتانیایی-ایرانی که در ایران در زندان به سر می‌برند ابراز نگرانی کرده است. به گفته هانت ظریف اعلام کرده که به یافتن راه‌ حلی در این‌ باره ادامه خواهد داد.