توصیه یک نمایندۀ پارلمان اروپا در مورد مسئله حقوق بشر در ایران

0
162

نمایندۀ بلژیکی پارلمان اروپا، در ادامه افزوده است که برای این منظور نمایندۀ ویژه اتحادیۀ اروپا در امور حقوق بشر باید در خصوص چارچوب چنین گفتگویی مذاکرات خود را با مقامات تهران آغاز کند.

“ایزابل دوران” در ادامه تأکید کرده است که فرصت به وجود آمده در نتیجۀ توافقات اتمی با حکومت تهران خیلی به درازا نخواهد کشید، اما اگر در این فاصله گفتگو بر سر مسئلۀ حقوق بشر با رهبران این کشور آغاز شود، متوقف کردن آن دشوار خواهد بود.

 به گزارش خبرنامه از خبرگزاری فرانسه، نمایندگان پارلمان اروپا امروز در تهران با علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی و برادرش، محمد جواد اردشیر لاریجانی، رییس ستاد حقوق بشر قوۀ قضاییه ایران، دیدار و گفتگو کردند.

 ایزابل دوران همچنین گفته است که باید در قبال جمهوری اسلامی ایران سیاست گشایش و گفتگو را در پیش گرفت و کوشید رهبران ایران را متقاعد ساخت که تلاش برای رعایت حقوق بشر به سود آنان است. “ایزابل دوران” در سخنانش خشونت‌ها و دستگیری‌های خودسرانۀ روزنامه نگاران ایران و همچنین نقض فاحش حقوق بشر در این کشور را مورد انتقاد قرار داده است.

 نمایندگان پارلمان اروپا، علاوه بر همتایان ایرانی‌شان با نسرین ستوده، حقوقدان و جعفر پناهی، سینماگر پرآوازه ایرانی، نیز ملاقات کردند که پارسال مشترکاً جایزه “ساخاروف” را از سوی پارلمان اروپا دریافت کردند. در واکنش، کاظم جلالی یک نمایندۀ مجلس شورای اسلامی ایران ملاقات نمایندگان پارلمان اروپا با جعفر پناهی و نسرین ستوده را سخت مورد انتقاد قرار داده و آن را مصداق «دخالت در امور داخلی ایران» دانسته است.

 به گزارش خبرگزاری فارس، علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی ایران در ملاقات با نمایندگان پارلمان اروپا گفته است که اسلام دارای یک نظام حقوقی غنی به ویژه در زمینۀ حقوق انسان ها و رابطۀ مردم با حکومت است. رییس مجلس شورای اسلامی ایران در ادامه افزوده است که شناخت این نظام حقوقی می تواند برای اروپا و سایر کشورها مفید باشد.

علی لاریجانی سپس استفادۀ سیاسی از حقوق بشر را مورد سرزنش قرار داده و گفتگو و همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و اروپا را در زمینۀ حقوق بشر و برای رفع سوءتفاهم ها مفید دانسته است.