تورم ایران ۶.۵ برابر متوسط جهانی

0
131

بانک جهانی از نرخ تورم ۲.۳ درصدی جهان در اوت ۲۰۱۴ خبر داد و اعلام کرد نرخ تورم ایران در این ماه ۱۴.۸ درصد بوده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، بانک جهانی در بخشی از جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت تورم در جهان پرداخته و متوسط نرخ تورم جهان در ماه اوت ۲۰۱۴ را نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲.۳ درصد اعلام کرده است.

این نهاد بین المللی نرخ تورم ایران در ماه اوت ۲۰۱۴ برابر با مرداد امسال را ۱۴.۸ درصد برآورد کرده که ۶.۵ برابر متوسط جهانی است.

نرخ تورم ایران که در سال ۲۰۱۳ به ۳۹.۳ درصد رسیده بود در سال ۲۰۱۴ روندی نزولی را طی کرده است. در ماه آوریل برابر با فروردین ۹۳ نرخ تورم ایران از سوی بانک جهانی ۱۷.۴ درصد اعلام شده و این رقم در ماه های می، ژوئن، جولای و اوت به ترتیب به ۱۶.۶ درصد، ۱۴.۶ درصد، ۱۴.۶ درصد و ۱۴.۸ درصد رسیده است.

ایران در ماه اوت در میان اقتصادهای مهم جهان رتبه دوم تورم را داشته است. آرژانتین با نرخ تورم ۲۲.۱ درصدی در رتبه نخست از این نظر قرار داشته است. ایران و آرژانتین تنها کشورهایی بوده اند که تورم دو رقمی در این ماه داشته اند.

بانک جهانی نرخ تورم کشورهای صنعتی در ماه اوت را ۰.۵ درصد و این رقم برای کشورهای در حال توسعه را ۳.۴ درصد اعلام کرده است.
نرخ تورم برخی کشورهای دیگر در این ماه عبارت است از: آمریکا ۱.۷ درصد، ژاپن ۳.۳ درصد،‌ منطقه یورو ۰.۴ درصد، انگلیس ۱.۵ درصد، چین ۲.۱ درصد، روسیه ۷.۵ درصد، ترکیه ۹.۵ درصد، عربستان ۲.۸ درصد، هند ۷.۷ درصد، و پاکستان ۷ درصد