توانایی بلند کردن ۵۰۰۰ برابر وزن خود با ماهیچه‌های پلاستیکی جدید

0
108

محققان موفق به ساخت ماهیچه‌های پلاستیکی جدیدی شده‌اند که با گرما فعال می‌شود و می‌تواند تا ۵۰۰۰ برابر وزن خود را بلند کند و تقریباً شش برابر بیشتر از نسخه‌های قبلی انرژی ذخیره می‌کند.

“ژنان بائو” محقق دانشگاه “استنفورد” در کالیفرنیا در مجله ACS Central Science گزارش داده است که تیمش یک “پلیمر دارای حافظه شکلی”(Shape memory polymer) ایجاد کرده است که به ربات‌ها اجازه می‌دهد همزمان با گرم شدن پلیمرها، دستان خود را حرکت دهند.

این پلیمرهای جدید می‌توانند اجسام را تا ۵۰۰۰ برابر وزن خود بلند کرده و تقریباً شش برابر بیشتر از نسخه‌های قبلی انرژی ذخیره کنند.

آی‌ای نوشت، پلیمرهای دارای حافظه شکلی موادی هستند که می‌توانند کشیده یا تغییر شکل داده شوند تا پس از اعمال حرارت به شکل اولیه خود باز گردند. این مواد می‌توانند کاربردهای زیادی در رباتیک داشته باشند، اما تاکنون نتوانسته بودند انرژی کافی را برای مفید بودن ذخیره کنند.

محققان با ترکیب “پلی‌پروپیلن گلیکول” با واحدهای ۴ در ۴ “متیلن بیسفنیل اوره”، پلیمرهای بیشتر ارتجاعی جدیدی ایجاد کردند. هنگامی که این ماده کشیده می‌شود، پیوندهای هیدروژنی بین زنجیره‌های این ماده جدید ایجاد می‌شود که به آن اجازه می‌دهد شکل بسیار منبسط خود را حفظ کند. سپس هنگامی که تا ۷۰ درجه سانتیگراد گرم می‌شود، این پیوندها شکسته می‌شوند و مواد به حالت متراکم خود باز می‌گردند.

رسانه‌های علمی نوشتند؛ آزمایشات ثابت کرده است که این پلیمر جدید می‌تواند تا پنج برابر طول اولیه خود کشیده شود. همچنین می‌تواند تا ۱۷.۹ ژول انرژی در گرم در شکل گسترده خود ذخیره کند که شش برابر بیشتر از مدل‌های قبلی است.

این ویژگی‌ها باعث می‌شود که این پلیمر در برنامه‌های مختلف بسیار مفید و کاربردی باشد.

“بائو” می‌گوید: می‌توان از این پلیمر برای بلند کردن اجسام یا برای کمک به افرادی که در راه رفتن مشکل دارند، استفاده کرد.

“بائو” و تیمش اشاره کردند که این پلیمر ارزان نیز هست و هزینه آن فقط ۱۱ دلار به ازای هر پوند است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید