توافق ترکیه و جمهوری اسلامی برای اقدام مشترک علیه گروه های مسلح کرد

0
211

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که در دیدار هفته گذشته فرماندهان نظامی جمهوری اسلامی و رهبران ترکیه، درباره اقدام عملی مشترک علیه گروه‌های شبه نظامی کرد گفتگو شده است.

آقای اردوغان این سخنان را روز دوشنبه ۳۰ مرداد پیش از سفر به اردن اظهار داشت. او گفت که جمهوری اسلامی و ترکیه علیه حزب غیرقانونی پ ک ک و شاخه ایرانی آن، پژاک، به طور مشترک اقدام می‌کنند.

آقای اردوغان همچنین گفت که در مورد چگونگی انجام این اقدامات با روسای نیروهای مسلح دو کشور شخصاً صحبت کرده است.

این در حالی است که برخی نیروهای کرد بخصوص کردهای سوریه متحدان آمریکا در نبرد علیه داعش هستند.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی هفته گذشته در سفر به ترکیه با مقامات نظامی و رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد.

او روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که با رئیس ستاد ارتش ترکیه در خصوص مسائل مرزی مشترک از جمله مقابله با قاچاق و برخورد با تروریستها مذاکره کرد.

آقای باقری با اشاره به ساخت دیوار مرزی توسط ترکیه اقدامات مهندسی برای جلوگیری از قاچاق و عبور غیرقانونی در مرز دو کشور، از این اقدام استقبال کرد. او اضافه کرد: «در مسئله مبارزه با تروریسم در مرزهای مشترک و جلوگیری از عبور تروریست‌ها که بعضاً اتفاق می‌افتد و ناامنی ایجاد می‌کند نیز توافقات خوبی صورت گرفت.»

جمهوری اسلامی و ترکیه مخالفان کرد مسلح در مناطق مرزی خود که با دولت مرکزی می‌جنگند را تروریست می‌دانند.

به گزارش دویچه وله؛ ترکیه پیش از این بارها از جمهوری اسلامی شکایت کرده بود که به درخواست‌های آنکارا برای آغاز عملیات مشترک علیه شورشیان کرد، بی‌تفاوت بوده است.