توافق آمریکا و روسیه: آتش بس در سوریه از روز شنبه اجرا شود

0
199
مناطق جنگ زده سوريه

ایالات متحده و روسیه روز دوشنبه بر سر طرحی به توافق رسیدند که بر مبنای آن، آتش بس سراسری در سوریه از روز شنبه ۲۷ فوریه (هشتم اسفند ماه) به اجرا در خواهد آمد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های آمریکایی، دو طرف درباره شرایط و نحوه اجرای توافقی که از آن به عنوان “ترک مخاصمه” یاد می‌شود، به توافق رسیدند.

بر اساس این گزارش، مبارزه علیه گروه‌های افراطی داعش و جبهه النصرت، گروه مرتبط با القاعده، شامل این طرح نمی‌شود.

قدرت‌های جهانی حدود ده روز پیش بر سر “ترک مخاصمه” در سوریه ظرف یک هفته و همچنین امدادرسانی فوری به مردم آن کشور جنگ زده به توافق رسیده بودند.

با این حال، از آنجا که اختلاف نظر میان طرفین درباره نحوه اجرای این طرح همچنان باقی مانده بود، این طرح در مهلت مقرر ابتدایی به اجرا در نیامد.

واشنگتن خواستار برقراری آتش بس فوری در سوریه بود، اما مسکو با این ادعا که آتش بس فوری با هدف خریدن وقت برای بازیابی توان مخالفان دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است، پیشنهاد داده بود از اول مارس (۱۱ اسفند) اجرا شود.

توافق “آتش بس” برای طرفین تعهدات حقوقی به دنبال دارد که با توجه به آماده نبودن شرایط برای اجرای چنین توافقی، دو طرف بر سر “ترک مخاصمه” به توافق رسیدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، انتظار می‌رود خبر این توافق پس از گفت‌وگوی تلفنی باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده و ولادیمیر پوتین همتای روسی، بطور رسمی اعلام شود.

به گزارش صدای آمریکا؛ این خبر در حالی منتشر می شود که وزیر دفاع روسیه، روز گذشته در سفری از پیش اعلام نشده به ایران رفت و بنا بر گزارش‌ها، حامل پیامی محرمانه برای سران ایران بوده است.