توافق آمریکا و اسرائیل برای ممانعت از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای

0
168

کاخ سفید از توافق ایالات متحده آمریکا و اسرائیل برای ممانعت از دست‌یابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای خبر داد.

سخنگوی کاخ سفید چهارشنبه، ۲۲ دسامبر، اعلام کرد که «مسئولان آمریکایی و اسرائیلی توافق کردند که احراز پیشرفت سریع در برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی تهدیدی بزرگ علیه منطقه و صلح و امنیت بین‌المللی تشکیل می‌دهد.»

کاخ سفید گفت: «مسئولان آمریکایی و اسرائیلی درباره لزوم مقابله با همه ابعاد تهدیدهای جمهوری اسلامی و از جمله آن برنامه هسته‌ای و اقدامات بی‌ثبات کننده این کشور و همچنین حمایت‌های آن از گروه‌های نیابتی رایزنی کردند.»

پیش از این جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید اظهار داشت که واشینگتن و تل‌آویو درباره مسائل امنیتی مختلفی بر سر دو راهی قرار گرفته‌اند. سالیوان در دیدار با نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل گفت: «باید دیدگاه امنیتی مشترکی میان اسرائیل و آمریکا متبلور شود.»

در همین راستا دفتر نخست‌وزیر اسرائیل با پخش ویدیوهایی از دیدار بنت و سالیوان اعلام کرد که در گفت‌وگوهای دو طرف به موضوع جمهوری اسلامی و تلاش‌های قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پرداخته شد.

العربیه به نقل رویترز نوشت؛ نفتالی بنت در دیدار با جیک سالیوان ضمن اشاره به روند مذاکرات وین طی ماه جاری، گفت « آن چه در وین اتفاق افتاده تاثیرات عمیقی بر ثبات خاورمیانه و امنیت اسرائیل در سال‌های آینده خواهد گذاشت».

نخست‌وزیر اسرائیل چهارشنبه گفت‌وگوهایی با محوریت برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و تهدیدهای را با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید انجام داد. این رایزنی‌ها پس از آن انجام می‌شود که اسرائیل طی موضع‌گیری خود بار دیگر با احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ مربوط به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ابراز مخالفت کرده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده شامگاه سه‌شنبه وارد اسرائیل شد و با اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری این کشور نیز دیدار کرد. در این رابطه دفتر رئیس جمهوری اسرائیل تاکید کرد که هرتزوگ طی رایزنی با مقام آمریکایی نسبت به پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و تلاش‌های جمهوری اسلامی برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای تحت پوشش مذاکرات وین ابراز نگرانی کرده است.