تهیه نقشه زیرآبی قطب جنوب با استفاده از پهپادها

0
201

دانشمندان در تلاشند با استفاده از هفت پهپاد و به حرکت درآوردن آنها در زیر یخ‌های قطب جنوب با صرف یک سال وقت نقشه‌ای جامع از کف اقیانوس و آخرین وضعیت آن تهیه کنند.

گرم شدن کره زمین که منجر به ذوب شدن یخ‌های قطبی و بالا آمدن سطح آب اقیانوس‌ها شده، نگرانی‌های جدی برای دانشمندان به وجود آورده است و آنها قصد دارند با استفاده از پهپادها از تازه‌ترین تحولات محیطی در این زمینه مطلع شوند.

گرم شدن کره زمین باعث تغییرات زیادی در زیر آب‌های قطب جنوب شده است که از جمله آنها می‌توان به ترکیب آب‌های گرم و سرد، تغییر مسیر حرکت آب و از بین رفتن برخی تونل‌های زیرآبی اشاره کرد. اما هیچ اطلاع دقیقی در مورد ماهیت این تغییرات وجود ندارد.

قرار است این پهپادهای رباتیک که توسط پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در سیاتل طراحی شده‌اند در گام اول منطقه‌ای به وسعت ۱۳۰ کیلومتر مربع را در زیر آب‌های قطب شمال بررسی کنند تا بتوان در مورد فرایند آب شدن یخ‌های قطب جنوب پیش بینی‌های دقیق‌تری را به عمل آورد.

به گزارش مهر؛ اگر چه این پهپادها بادقت و استحکام بالایی ساخته شده‌اند، اما با توجه به ناشناخته بودن شرایط زیر آب‌های اقیانوس این احتمال وجود دارد که برخی از آنها آسیب ببینند و نتوانند ماموریت خود را به پایان ببرند. این اولین بار است که از پهپاد برای اجرای ماموریت‌های اکتشافی در زیر آب‌های اقیانوس‌ها استفاده می‌شود.