تهیه‌کننده آل پاچینو در تهران

0
139

بری نویدی تهیه‌کننده آل پاچینو پس از ۱۵ سال به شهر زادگاهش تهران بازگشته و در گفتگویی با ورایتی درباره ظرفیت‌های فیلمسازی در ایران صحبت کرد.

 بری نویدی تهیه کننده ۵۵ ساله هالیوود در سفری که به تهران دارد، در جشنواره فیلم شهر شرکت کرد.

به گزارش مهر به نقل از ورایتی، وی در این جشنواره با خبرنگار ورایتی در تهران گفتگو کرده است. متن این مصاحبه چنین است:

* شما اینجا بزرگ شدید، بعد در لندن مدرسه رفتید و سپس به هالیوود رفتید و به فیلمسازی پرداختید که همکاری با مارلون براندو و آل پاچینو از جمله آنهاست. چه چیزی شما را پس از ۱۵ سال به تهران بازگرداند؟

– دلم می‌خواست برگردم، اما خیلی مشغول بودم. حالا یک استراحت در وسط تور با آل پاچینو و برنامه «شوی یک نفره» او با عنوان «یک بعدازظهر با آل پاچینو» پیش آمده و وقتی امیر اسفندیاری از مسئولان بخش بین‌المللی بنیاد سینمایی فارابی (مهر: مدیر بخش بین‌الملل پنجمین جشنواره فیلم شهر) از من دعوت کرد تا به این فستیوال بیایم، دیدم بهترین فرصت برای برگشتن است.

* فکر می‌کنید رفع تحریم های اقتصادی می‌تواند تاثیری بر صنعت فیلم ایران داشته باشد؟

– حتما. باید بگویم این اتفاق در چند سال آینده می‌افتد. وقت می‌برد ولی می‌شود.

نمی‌‌فهمم چرا ما نمی‌توانیم از لوکیشن ایران برای یک فیلم هالیوودی استفاده کنیم. اینجا زیرساخت‌ها وجود دارد. کادر متخصص هست. همه ابزار ساخت فیلم هست. می‌دانم کشورهای دیگر، همسایه‌های ما، سعی می کنند با دادن تخفیف به تولیدکنندگان بین‌المللی آنها را مجاب کنند. نمی فهمم چرا ما اینجا این کار را نمی‌کنیم.

امیدوارم و می‌دانم، یک روز، یک فیلم اینجا می‌سازم. ایران فیلمسازان بزرگی دارد. در این لحظه دلم می‌خواست یک تولیدکننده غربی اینجا بود. این پیشنهاد من است. خیلی خوب است که بتوان دو فرهنگ را کنار هم داشت و کاری بین‌المللی انجام داد.

1726938

* از نظر شخصی چه احساسی از بازگشتن به ایران دارید؟

– برای چند روز اینجا هستم. وقتی برمی‌گردم اینجا احساس می‌کنم در خانه هستم، اما البته وفق دادن خودم با شرایط جدید کمی زمان می‌برد. مثلا اینجا می‌توانم رانندگی کنم؟ اصلا. وحشتناک است. اما در هر حال حس نمی‌کنم گم شده‌ام. مثل یک شهر آن طرف است. اینجا احساس بیگانه بودن ندارم.

* برگردیم به کار فیلم، چه کاری در دست تولید دارید؟

– با آل پاچینو در حال تولید یک فیلم درباره آمادئو مودیلیانی هنرمند ایتالیایی هستم. فیلمنامه را جرزی کرومولوسکی نوشته که قبلا «التزام» را نوشته بود و بروس برسفورد هم آن را کارگردانی می‌کند. الان در حال انتخاب بازیگران هستیم. می‌خواهیم چند تا از چهره‌های بزرگ را جمع کنیم. کار فیلمبرداری هم اوایل سال آینده در بوداپست انجام می‌شود. ظرفیت یک نقش برجسته برای آل پاچینو وجود دارد اما او از همین الان هم درگیر این پروژه هست و به من کمک می‌کند تا گروه بازیگران را برای این فیلم انتخاب کنیم و کلی هم مطلب و یادداشت در اختیار نویسنده گذاشته است.

* در مورد داستان فیلم بیشتر توضیح دهید.

– این اثر با اقتباس از یک نمایشنامه نوشته دنیس مک‌اینتایر ساخته می‌شود که دقیقا آن را برای آل پاچینو ۳۵ سال پیش نوشته بود تا او در نقش مودی بازی کند. در واقع یک بخش از زندگی مودیلیانی است و در دو روز می گذرد ولی یک فیلم زندگینامه‌ای نیست. این موضوع کلی است. فیلم کمدی درام است، اما در ضمن تراژدی هم در دلش وجود دارد، چون مودیلیانی به توبرکلوز مبتلا بود و در حال مرگ بود.

* و برنامه‌های بعدی آل پاچینو؟

– «آل« آماده می‌شود تا در برادوی در نمایشی از دیوید ممت با عنوان «عروسک چینی» که پاییز روی صحنه می‌رود، بازی کند.