تهدید ایتالیا به بستن بنادر خود بر روی قایق‌های پناهجویان

0
225

تهدیدهای ایتالیا مبنی بر بستن بنادر خود بر روی قایق‌های پناهجویان، هشداری شد برای کشورهای اتحادیه اروپا. آلمان کمک‌های مالی بیشتری در اختیار ایتالیا قرار می‌دهد. اتحادیه اروپا هم آماده حمایت‌های مالی از ایتالیا شده است.

پس از آن که ایتالیا تهدید کرد که مرزهای آبی خود را به روی قایق‌های پناهجویان خواهد بست، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، اعلام کرد که کمک‌های مالی این کشور به ایتالیا برای سامان دادن امور پناهجویان افزایش خواهد یافت.

خانم مرکل در نشست آمادگی برای کنفرانس گروه جی ۲۰ (G-20) یا گروه بیست اقتصاد بزرگ جهان که به زودی در هامبورگ برگزار می‌شود گفت: «ما در هر صورت برای برطرف کردن این مشکلات، از طرف دولت آلمان به کمک ایتالیا خواهیم شتافت.»

صدراعظم آلمان در ارتباط با شرایط پناهجویان در سواحل لیبی و در دریای مدیترانه گفت: «ما نمی‌پذیریم که اعمال غیرقانونی به روشی عادی و پذیرفتنی تبدیل شود.» او پیشنهاد کرد که در کنفرانس وزیران کشور و دادگستری اتحادیه اروپا در هفته آینده در مورد این شرایط گفت‌وگو و تبادل نظر شود.

رسانه‌های ایتالیا اعلام کرده‌اند که دولت این کشور در نظر دارد در صورتی که کشورهای اتحادیه اروپا، ایتالیا را با برنامه‌های مشخص خود کمک نکنند، استفاده کشتی‌های نجات پناهجویان را از بنادر ایتالیا ممنوع کند و قایق‌ها را به سواحلی که پناهجویان از آن به حرکت درآمده‌اند بازگرداند.

سازمان‌های غیردولتی بسیاری با کشتی‌های نجات خود برای کمک به پناهجویان در دریای مدیترانه مستقر شده‌اند. در حال حاضر ۱۲ هزار پناهجوی نجات یافته در دریای مدیترانه در ۲۲ کشتی عازم سواحل ایتالیا هستند.

وزارت کشور ایتالیا اعلام کرده که از ژانویه سال جاری میلادی (۲۰۱۷) تاکنون بیش از ۷۳ هزار پناهجو خود را به سواحل ایتالیا رسانده‌اند. شمار این پناهجویان به نسبت سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) افزایشی حدود ۱۴ درصد داشته است.

افزایش فشار به ایتالیا

پائولو جنتیلونی، نخست وزیر ایتالیا، در دیدار از آلمان در شهر برلین در یک مصاحبه مطبوعاتی در این باره گفت او شرایط بغرنج کشورش را شرح داده و این موضوع که کشورش نمی‌تواند شمار بیشتری پناهجو بپذیرد.

نخست وزیر ایتالیا در ادامه گفت کشورش از اتحادیه اروپا می‌خواهد با برنامه‌ای مشخص راه حلی برای این مشکل ایتالیا بیابد، زیرا ایتالیا نه مخالف قوانین اتحادیه اروپا است، نه در نظر دارد رفتار انسان‌دوستانه خود را در ارتباط با پناهجویان نقض کند.

کمیسیون اتحادیه اروپا خواستار کمک به ایتالیا

کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرده که نگرانی ایتالیا را می‌فهمد و خواستار کمک به این کشور است. این کمیسیون در نظر دارد کمک‌هایی را برای ایتالیا در نظر گیرد، اما پیشنهاد کرده در کنفرانس وزیران کشور اتحادیه اروپا در هفته آینده میلادی در مورد سطح این کمک‌ها گفت‌وگو و تبادل نظر شود.

به گزارش دویچه وله؛ کمیسیون اتحادیه اروپا توضیح داده که تغییرات در روابط کشورهای عضو و کمک‌ها به یک کشور خاص باید در گفت‌وگو میان همه کشورهای عضو تعیین شوند و در این مورد خاص نیز نظر همه اعضا ضروری است.