تمام شواهد به وضوح از نقش جمهوری اسلامی در حمله به نفتکش در دریای عمان حکایت دارد

0
270

وزرای خارجه گروه هفت روز جمعه در بیانیه ای جمهوری اسلامی را مسئول حمله به نفتکش مرسر استریت در دریای عمان دانستند.

در این بیانیه آمده است که «تمام شواهد موجود به وضوح» از نقش جمهوری اسلامی در حمله به این نفتکش حکایت دارد. در حمله به این نفتکش که روز ۲۹ ژوئیه (هفتم مرداد) روی داد یک شهروند بریتانیا و یک تبعه رومانی کشته شدند.

وزرای خارجه کشورهای عضو گروه هفت در بخش دیگری از بیانیه خود از همه طرف‌ها در منطقه خلیج فارس خواسته اند تا نقشی «سازنده» ایفا کنند و به تقویت ثبات و صلح در منطقه کمک کنند.

در این بیانیه حمله به مرسر استریت «عمدی و هدفمند» و «بدون توجیه» توصیف شده است. این بیانیه علاوه بر وزرای خارجه گروه هفت به امضای جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز رسیده است.

کشورهای عضو گروه هفت در بخشی از بیانیه خود نوشته اند: «رفتار جمهوری اسلامی و همچنین حمایتش از نیروهای نیابتی و بازیگران مسلح غیردولتی، صلح و امنیت بین المللی را تهدید می کند.»

یورونیوز نوشت؛ گروه هفت از کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ژاپن، کانادا، ایتالیا و آلمان تشکیل شده است. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا وعده داده است که کشورش به همراه متحدان خود «واکنشی دسته جمعی» به حمله به نفتکش متعلق به تاجر اسرائیلی نشان خواهد داد.

اسرائیل، بریتانیا و آمریکا پیش از این جمهوری اسلامی را به دست داشتن در حمله به نفتکش مرسر استریت متهم کرده بودند. جمهوری اسلامی ضمن رد این ادعا نسبت به عواقب «ماجراجویی» در منطقه هشدار داده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است روز جمعه پشت درهای بسته موضوع حمله به نفتکش مرسر استریت را بررسی کند. این جلسه به درخواست بریتانیا تشکیل می شود.