تلگرام مختل شد یا فیلتر؟

0
173

از ساعات پایانی سه‌شنبه، مدیران تلگرام در قالب یک پیام توئیتری، از ممانعت مسئولان ایرانی برای ادامه فعالیت این نرم‌افزار خبر دادند و بیان داشتند که این نرم‌افزار در ایران فیلتر شده است.

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان؛ پاول دوروف، بنیانگذار تلگرام نیز در صفحه ی خود در توییتر نوشت که ایران تلگرام را فیلتر کرده است.

47946_795با گذشت ساعاتی از انتشار این توئیت، اگرچه کاربران تلگرام در ایران با اختلالات زیادی مواجه شده‌اند اما کماکان فعالیت این اپلیکیشن به سختی، ادامه دارد؛ البته در این‌باره، روابط عمومی وزارت ارتباطات نیز توضیحاتی به ایسنا ارائه و تاکید کرده است که از سوی این وزارتخانه اقدامی برای فیلتر کردن تلگرام صورت نگرفته است.

ایسنا نیز گزارش کرد؛ محمدرضا فرنقی‌زاد – مدیرکل روابط عمومی وزارت ارتباطات – در پاسخ به این سوال که «آیا از سوی کمیته تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌ای که مسئولیت فیلتر کردن سایت‌های غیرمجاز را برعهده دارد نامه‌ای در این رابطه به وزارت ارتباطات و بطور مشخص به شرکت ارتباطات زیرساخت ارسال شده است؟»، گفت: تاکنون نامه‌ای در این زمینه به دست ما نرسیده است.

در همین راست، محمود واعظی امروز چهارشنبه در حاشیه دیدار با وزیر انرژی روسیه در جمع خبرنگاران با اشاره به مشکلاتی که طی دو هفته اخیر در وضعیت ارتباطی ایران با جهان پیش آمده، افزود: این اختلال ناشی از قطع شدن کانال های سه گانه ارتباطی موجود در خاک ترکیه، باب المندب و خلیج فارس در اثر برخورد یک کشتی بوده که این امر سبب شده وضعیت اینترنت در ایران با اشکال روبرو گردد.

وی با بیان اینکه تلگرام این اختلال پیش آمده را تنها مربوط به خود پنداشته در صورتی که بیانیه شرکت زیرساخت ایران نشان دهنده آن است که مشکلات بوجود آمده تنها مختص ایران نیست و بخشی از ارتباط سایر کشورها هم دچار اختلال شده، گفت: اختلال پیش آمده برای تلگرام برای دیگر شبکه های اجتماعی نیز وجود دارد و این اختلال بستگی به قرار گیری سرور آن شبکه ها دارد.

به گزارش ایرنا؛ وزیر ارتباطات با بیان اینکه سرور تلگرام در اروپا واقع شده است، گفت: اختلال پیش آمده بیشتر به تلگرام آسیب زده و آن ها این آسیب را با ناشی گری به فیلترینگ ارتباط داده اند. وی با بیان اینکه سیاست ما حمایت از شبکه های اجتماعی می باشد که فعالیت سالم دارند، تصریح کرد: شبکه های اجتماعی که قوانین جمهوری اسلامی ایران را رعایت کنند و محتوای غیراخلاقی نداشته باشند به هیچ عنوان مسدود نخواهند شد و این موضع جمهوری اسلامی است.

واعظی با اشاره به اینکه فیلترینگ ارتباطی با وزارت ارتباطات ندارد و جایگاه آن، جایگاه دیگری است، تاکید کرد: عنوان شدن فیلترینگ از سوی تلگرام امری اشتباه بوده است. وزیر ارتباطات با اشاره به درخواست کارگروه مصادیق مجرمانه برای فیلترینگ مضامین غیراخلاقی در تلگرام، گفت: ما از این کارگروه درخواست کردیم تا اجازه دهند ما از طریق مکاتبه نسبت به این موضوع عمل کنیم و تلگرام را فیلتر نکنیم.