تلاش ناکام سفیر جمهوری اسلامی در کنیا برای فراری دادن دو عضو سپاه قدس از این کشور

0
271

نهادهای امنیتی کنیا هادی فرج‌وند، سفیر جمهوری اسلامی در این کشور را هنگام تلاش برای فراری دادن دو عضو سپاه قدس که به اقدامات تروریستی متهم هستند، شناسایی کرده و مانع اجرای این برنامه فرار شدند.

به گزارش وبگاه کنیایی Kenyans پلیس این کشور تاکید کرده که سفیر جمهوری اسلامی می‌کوشیده راهی برای دسترسی به مقامات بلندپایه دولت کنیا بیابد و با کمک آنها احمد ابوالفتحی محمد و سید منصور موسوی را از این کشور خارج کند.

براساس این گزارش کنیا باور دارد که این دو نفر عضو سپاه قدس و بازوی اجرایی سپاه پاسداران در انجام عملیات سری در خارج از کشور و از جمله اقدامات تروریستی هستند.

در ژانویه ۲۰۱۸ اینترپل هشدار داد که مسئولان جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند میان مسئولان کلیدی کنیا نفوذ کرده و با تحت تاثیر قرار دادن سیستم قضایی این کشور، این دو عضو سپاه قدس را آزاد کند.

7f9af96a-5fa3-412d-967e-2870b3daab67

وبگاه Kenyans گزارش کرد که افسران اداره تحقیقات جنایی کنیا روز جمعه ۲۲ فوریه ۲۰۱۹ دو شهروند کنیایی را به دلیل دریافت مبالغی از سوی سفیر ایران، بازداشت کردند. این دو نفر ادعا کرده بودند که از مسئولان وزارت کشور کنیا هستند و می‌توانند در فراری دادن، دو ایرانی بازداشت شده همکاری کنند.

پلیس کنیا گفت که سفیر ایران کاملا مطمئن بود که این دو «تروریست» در ۸ فوریه آزاد خواهند شد و دوربین‌های مدار بسته دو دفتر هواپیمایی در نایروبی تصاویری از هادی فرج‌وند ضبط کرده‌اند که نشان می‌دهد او سه بلیط هواپیما برای خود و احمد ابوالفتی محمد و سید منصور موسوی رزرو کرد.

فرج‌وند پس از آنکه متوجه شد فریب خورده، بلیط‌ها را کنسل کرد و با مسئولانی در دولت کنیا تماس گرفته و درباره دو نفری که قرار بود با او همکاری کنند، پرس‌وجو کرد.

تحقیقات نهادهای امنیتی کنیا منجر به دستگیری این دو شهروند این کشور شده و مشخص شد که آنها در سال ۲۰۱۳ به دلیل مشارکت در اقدامات تروریستی در مومباسا به زندان ابد محکوم شده بودند، اما این حکم به ۱۵ سال تغییر یافت و در سال ۲۰۱۸ دادگاه تجدیدنظر این کشور آنها را آزاد کرد.

نورالدین حاجی، دادستان کنیا به حکم دادگاه عالی این کشور درباره این دو نفر اعتراض کرد و گفت از اینکه فهمیده توطئه‌ای برای فراری دادن افراد خارجی در کار بوده، ناراحت است.

حاجی گفت: «این قابل قبول نیست و این اقدامی آشکار برای تخریب روند عدالت و حاکمیت قانون است. تحولات جاری را به اطلاع دادگاه عالی خواهم رساند.»

دادستان کنیا همچنین گفت که از وزارت امور خارجه کشورش خواهد خواست که سفیر جمهوری اسلامی که از مصونیت دیپلماتیک بهره می‌برد، را فراخوانده و از او در این باره توضیح بخواهد.»

در دسامبر ۲۰۱۶ نیز کنیا دو نفر دیگر را دستگیر کرد که می‌کوشیدند راهی برای فراری دادن دو عضو سپاه قدس بیابند. دادگاه در کنیا در سال ۲۰۱۳ احمد ابوالفتحی محمد و سید منصور موسوی را به دلیل برنامه‌ریزی برای انجام حملات تروریستی به زندان ابد محکوم کرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ادعا کرد عبدالحسین صفایی و نصرالله ابراهیمی، دو شهروند ایرانی وابسته به دولت جمهوری اسلامی هنگامی که سوار بر یک خودروی دیپلماتیک بوده‌اند، دستگیر شده‌اند، وکلائی بوده‌اند که قضیه زندانیان سپاه قدس را پیگیری می‌کردند. در سوی مقابل مقامات کنیا می‌گویند که این دو نفر در حال جمع‌آوری معلومات برای انجام یک اقدام تروریستی بوده‌اند و هنگام دستگیری در حال تصویربرداری از سفارت اسرائیل بوده‌اند.

دادستان کنیا نیز می‌گوید که این دو نفر با دو زندانی که به اتهام اقدامات تروریستی در زندان هستند، دیدار کرده‌اند.

احمد ابوالفتحی محمد و سید منصور موسوی، دو عضو سپاه قدس که در ژوئن ۲۰۱۲ دستگیر شدند، محل پنهان کردن ۱۵ کیلو مواد منفجره را به مقامات کنیا نشان دادند. نهادهای امنیتی کنیا ۸۵ کیلو مواد منفجره دیگر را که به داخل این کشور قاچاق شده بود، نیافتند.

به گزارش العربیه؛ در نوامبر ۲۰۱۵ نیز کنیا اعلام کرد یک هسته جاسوسی جمهوری اسلامی را کشف کرده که برای اقدامات تروریستی در این کشور در حال برنامه‌ریزی بود.