تلاش رئیس پنتاگون برای جلب حمایت ناتو از تحریم جمهوری اسلامی

0
152

سرپرست جدید وزارت دفاع آمریکا یک روز پس از انتصاب به سمت جدید خود به مقر ناتو در بروکسل سفر کرد. دولت جمهوری اسلامی موضوع محوری سفر اوست. اسپر می‌خواهد حمایت کشورهای عضو ناتو را برای تحریم‌های آمریکا علیه دولت جمهوری اسلامی به دست آورد.

مارک اسپر، سرپرست جدید وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه چهارم تیر (۲۵ ژوئن) برای دیدار با سران کشورهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به بروکسل رفت. این سفر یک روز پس از برگماری او از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در این مقام است.

موضوع محوری این دیدار جلب حمایت اعضای ناتو از تحریم‌های آمریکا علیه دولت جمهوری اسلامی است. آخرین این تحریم‌ها که روز دوشنبه اعلام شد، سید علی خامنه‌ای، رهبر دولت جمهوری اسلامی، بیت او و اموال مربوط به آن را هدف گرفته است.

مارک اسپر در عین حال می‌خواهد همتایان بین المللی خود و فرماندهان نظامی را از ثبات ارتش آمریکا مطمئن کند، علیرغم آنکه ترامپ سه رئیس پنتاگون را ظرف هفت ماه اخیر تغییر داده است.  

این یک ماموریت خطیر برای رئیس موقت پنتاگون در شرایط ناامنی جهانی است که آمریکا نه فقط با دولت جمهوری اسلامی که با چین و روسیه نیز درگیر تنش است و تلاش می‌کند از احیای دوباره داعش جلوگیری کند و می‌خواهد به جنگ در افغانستان نیز پایان دهد. تنش میان دولت جمهوری اسلامی و آمریکا پس از هدف قرار گرفتن یک پهپاد آمریکایی از سوی دولت جمهوری اسلامی در تنگه هرمز به شدت بالا گرفت.

سفر دو روزه اسپر به مقر ناتو در بروکسل شامل گفت‌وگو درباره بسیاری از مسایل مخاطره آمیز خواهد بود؛ امکان جنگ با دولت جمهوری اسلامی، ادامه بحران در افغانستان، ادامه جنگ با داعش در سوریه و عراق و افزایش تنش با روسیه. او که تا روز یکشنبه هنوز مدیرغیرنظامی ارتش آمریکا بود با این مسایل آشنایی دارد اما خود او برای وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو چهره‌ای شناخته شده نیست.

به گزارش دویچه وله؛ درک کولت، یکی از کارکنان ارشد کاخ سفید در دوره اوباما معتقد است که انتظار موفقیت چندانی برای مارک اسپردر این دیدار نمی‌توان داشت و وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو احتمالا پشت نکاتی که او مطرح می‌کند نخواهند ایستاد.